Co dělali velcí dinosauři v nouzi? Otisky zubů na kostech vypovídají o kanibalismu

30.05.2020 - Stanislav Mihulka

Sucho a nedostatek potravy přivedl dinosauří predátory k útokům na jiné dravce

<p>Sucho v Coloradu během období jury nebylo zrovna přívětivé</p>

Sucho v Coloradu během období jury nebylo zrovna přívětivé


Reklama

Na sklonku období jury vládli v tehdejším Coloradu velcí dinosauři. Podle všeho to byl za normálních okolností dost nelítostný svět. Když ale nastalo sucho a velcí predátoři dostali hlad, tak to teprve stálo za to. Běsy druhohorního světa odhalil nedávný výzkum fosilií velkých dinosaurů, které pocházejí z naleziště Mygatt-Moore Quarry, z doby před cca 150 miliony let.

Paleontologové zjistili, že téměř třetina těchto kostí nese stopy po zubech vrcholových predátorů. To je ve skutečnosti velmi zvláštní, protože velicí draví dinosauři obvykle směřovali čelisti na měkčí tkáně a kostem kořisti se vyhýbali. Většina z nalezených stop zřejmě náleží gigantickému predátoru allosaurovi nebo případně dalšímu velkému dravému dinosauru ceratosaurovi. 

TIP: Drsný svět predátorů: Vědci vytipovali nejnebezpečnější místo v historii Země

Ještě zvláštnější bylo, že se asi 17 procent otisků zubů dravců našlo na kostech jiných dravých dinosaurů, včetně samotných allosaurů. Jak uvádí vedoucí výzkumu Stephanie Drumheller z University of Tennessee, allosauři zřejmě nebyli příliš vybíraví, zvláště když jim došla běžná potrava. Pode všeho byli ochotni se živit mrtvolami i jedinci vlastního druhu. Jde o vzácný doklad kanibalismu mezi velkými dinosaury a vůbec první takový případ u allosaurů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907