Také se vám stává, že vám těsně před usnutím jakoby škubne noha nebo i celé tělo, a vy se probudíte?
Asi to znáte všichni – už téměř upadáte do sladkého snění, a najednou sebou tělo škubne, což vás probudí. Je to velmi nepříjemné, ale zároveň absolutně neškodné. Podle lékařů se jedná o tzv. myoklonii, tedy o svalový záškub, který prý částečně představuje odpověď těla na náš rušný život. Při usínání klesá tlak, snižuje se frekvence dechu a zpomaluje se srdeční rytmus; zároveň se zvolňuje mozková činnost a jednotlivé funkce našeho řídicího orgánu se postupně vypínají. To vše pak vyústí do fáze dřímoty.
TIP: Pět nejčastějších mýtů o spánku
Pokud na vás ale například doléhá stres z práce, před spaním jste sportovali nebo jste si dali třeba kávu, mozek vyšle tělu signál, že ještě nechce spát – že je potřeba pracovat –, a fáze předcházející spánku se tak naruší. Mozek je zkrátka zmatený, a když dá svalové soustavě pokyn k uvolnění, dojde naopak k cuknutí. Tělo se tedy tímto způsobem podvědomě brání spánku.
A jak nežádoucím záškubům předejít? Vyhněte se před usínáním veškerým stresům a stimulantům a pokuste se uvolnit.
100+1 zahraniční zajímavost
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)