Co jsou to baryonové akustické oscilace?

14.05.2022 - Michal Švanda

<p>Teplotní anomálie na mapě reliktního záření s průměrnou teplotou 2,725 K představují jen ±0,0002 K. Dané odchylky tvoří obraz prvotních hustotních nehomogenit.</p>

Teplotní anomálie na mapě reliktního záření s průměrnou teplotou 2,725 K představují jen ±0,0002 K. Dané odchylky tvoří obraz prvotních hustotních nehomogenit.


Reklama

Když byl vesmír ještě mladý, děly se v něm roztodivné věci. Velmi hustá a horká látka se chovala do jisté míry jako kapalina. Současně probíhaly mnohé stochastické procesy, tedy náhodné nahloučení či naopak zředění látky. Z některých takových nahloučení se mohly potenciálně formovat primordiální neboli prvotní černé díry

Náhodné změny dál vyvolaly v látce zvukové vlny, opakující se poruchy tlaku a hustoty. Jak se vesmír prudce rozpínal, zachoval se obraz zmíněných oscilací do současnosti. Odraz „pravidelných“ zhustků baryonické (atomární) látky tak dodnes pozorujeme například v celooblohové mapě mikrovlnného pozadí či v rozložení galaxií. 

TIP: Tajemství Velkého třesku: Co se stalo během první sekundy?

Mluvíme o tzv. baryonických akustických oscilacích, jejichž rozložení a především měřená „vlnová délka“ patří mezi důležité parametry pro kosmologické modely. Z typického rozměru pozorovaných oscilací lze totiž například usoudit na rychlost rozpínání kosmu či odvodit známou Hubbleovu konstantu, a to technikou zcela nezávislou na ostatních metodách. Porovnáním hodnot Hubbleova parametru získaných různými postupy je rovněž možné usuzovat například na vlastnosti temné energie, odpovědné za zrychlené rozpínání vesmíru.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907