Co ochladí planetu? Gigantický mrakodrap vinoucí se ze Země až do vesmíru

30.03.2016 - Stanislav Mihulka

Architektonické studio Paolo Venturella Architecture přišlo s konceptem mrakodrapu, který by ochlazoval planetu Zemi svým stínem a mnoha větrnými turbínami


Reklama

Pro architekty je globální oteplování velkou výzvou a zároveň inspirací. Podle architektů ze studia Paolo Venturella Architecture potřebujeme ráznou globální strategii, která jako jediná může zvrátit postup oteplování planety.

Architektonické studio proto přišlo s odvážným konceptem fantastického mrakodrapu Global Cooling Skyscraper. Dosahoval by až do vesmíru a fungoval by jako bariéra proti slunečnímu záření.

TIP: Mrakodrapy budoucnosti: Vize futuristických staveb

Mrakodrap by svým povrchem pohlcoval sluneční záření a získanou energií by vytvářel proudění vzduchu k ochlazování planety. Energii by pro mrakodrap generovaly i větrné turbíny, které by byly součástí navrhované stavby.

Zatím není příliš jasné, jak by takový mrakodrap vlastně fungoval. Samotný návrh ale prorazil na soutěžní přehlídce Skyscraper Competition magazínu eVolo, kde mezi 489 projekty získal čestné uznání. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Paolo Venturella Architecture

  • Zdroj fotografií: Paolo Venturella Architecture

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907