Co ochladí planetu? Gigantický mrakodrap vinoucí se ze Země až do vesmíru

Architektonické studio Paolo Venturella Architecture přišlo s konceptem mrakodrapu, který by ochlazoval planetu Zemi svým stínem a mnoha větrnými turbínami

30.03.2016 - Stanislav MihulkaPro architekty je globální oteplování velkou výzvou a zároveň inspirací. Podle architektů ze studia Paolo Venturella Architecture potřebujeme ráznou globální strategii, která jako jediná může zvrátit postup oteplování planety.

Architektonické studio proto přišlo s odvážným konceptem fantastického mrakodrapu Global Cooling Skyscraper. Dosahoval by až do vesmíru a fungoval by jako bariéra proti slunečnímu záření.

TIP: Mrakodrapy budoucnosti: Vize futuristických staveb

Mrakodrap by svým povrchem pohlcoval sluneční záření a získanou energií by vytvářel proudění vzduchu k ochlazování planety. Energii by pro mrakodrap generovaly i větrné turbíny, které by byly součástí navrhované stavby.

Zatím není příliš jasné, jak by takový mrakodrap vlastně fungoval. Samotný návrh ale prorazil na soutěžní přehlídce Skyscraper Competition magazínu eVolo, kde mezi 489 projekty získal čestné uznání. 

  • Zdroj textu

    Inhabitat, Paolo Venturella Architecture

  • Zdroj fotografií

    Paolo Venturella Architecture


Další články v sekci