Co by se stalo, kdyby Země nikdy neměla Měsíc?

Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. Za co všechno můžeme našemu souputníkovi poděkovat?

05.12.2020 - Michal Švanda



Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. U žádné jiné planety se neopakuje situace, kdy má souputník rozměr tak blízký mateřskému tělesu – průměr Měsíce dosahuje přibližně čtvrtiny toho zemského. 

Uvedené poměry, zejména velký úhlový moment průvodce, znamenají zásadní důsledky pro udržování stabilního prostředí na Zemi. Jen díky „těžkému“ Měsíci je velmi omezeno kývání rotační osy naší planety, které by jinak zcela měnilo charakter podnebných pásů. Za posledních deset milionů let se její sklon měnil mezi 22,5° a 24°. Opačnou ukázku tvoří Mars, obíhaný pouze dvěma většími „skalisky“. Jeho rotační osa se kývá v rozmezí 13° a 40° na časových škálách 10–20 milionů roků. 

TIP: Měsíc pomalu umírá: Proč našemu kosmickému souputníkovi docházejí síly?

Měsíc na Zemi působí také gravitačně, vyvolává tzv. slapové jevy. K jejich nejvýraznějším projevům patří pravidelně se opakující příliv a odliv. Kdyby naše planeta svůj přirozený satelit neměla, byly by příliv a odliv výrazně menší – pouze působením Slunce – a daná skutečnost by v minulosti dost možná zpomalila vystoupení života z moře na souš. Podle některých odborníků se přítomnost našeho Měsíce takového, jaký je, řadí mezi klíčové podmínky pro výskyt rozmanitých a rozvinutých živých forem na Zemi.


Další články v sekci