Co by se stalo, kdyby Země nikdy neměla Měsíc?

05.12.2020 - Michal Švanda

Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. Za co všechno můžeme našemu souputníkovi poděkovat?


Reklama

Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. U žádné jiné planety se neopakuje situace, kdy má souputník rozměr tak blízký mateřskému tělesu – průměr Měsíce dosahuje přibližně čtvrtiny toho zemského. 

Uvedené poměry, zejména velký úhlový moment průvodce, znamenají zásadní důsledky pro udržování stabilního prostředí na Zemi. Jen díky „těžkému“ Měsíci je velmi omezeno kývání rotační osy naší planety, které by jinak zcela měnilo charakter podnebných pásů. Za posledních deset milionů let se její sklon měnil mezi 22,5° a 24°. Opačnou ukázku tvoří Mars, obíhaný pouze dvěma většími „skalisky“. Jeho rotační osa se kývá v rozmezí 13° a 40° na časových škálách 10–20 milionů roků. 

TIP: Měsíc pomalu umírá: Proč našemu kosmickému souputníkovi docházejí síly?

Měsíc na Zemi působí také gravitačně, vyvolává tzv. slapové jevy. K jejich nejvýraznějším projevům patří pravidelně se opakující příliv a odliv. Kdyby naše planeta svůj přirozený satelit neměla, byly by příliv a odliv výrazně menší – pouze působením Slunce – a daná skutečnost by v minulosti dost možná zpomalila vystoupení života z moře na souš. Podle některých odborníků se přítomnost našeho Měsíce takového, jaký je, řadí mezi klíčové podmínky pro výskyt rozmanitých a rozvinutých živých forem na Zemi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907