Co by se stalo, kdyby Země nikdy neměla Měsíc?

05.12.2020 - Michal Švanda

Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. Za co všechno můžeme našemu souputníkovi poděkovat?


Reklama

Měsíc je pro Zemi překvapivě důležitý. U žádné jiné planety se neopakuje situace, kdy má souputník rozměr tak blízký mateřskému tělesu – průměr Měsíce dosahuje přibližně čtvrtiny toho zemského. 

Uvedené poměry, zejména velký úhlový moment průvodce, znamenají zásadní důsledky pro udržování stabilního prostředí na Zemi. Jen díky „těžkému“ Měsíci je velmi omezeno kývání rotační osy naší planety, které by jinak zcela měnilo charakter podnebných pásů. Za posledních deset milionů let se její sklon měnil mezi 22,5° a 24°. Opačnou ukázku tvoří Mars, obíhaný pouze dvěma většími „skalisky“. Jeho rotační osa se kývá v rozmezí 13° a 40° na časových škálách 10–20 milionů roků. 

TIP: Měsíc pomalu umírá: Proč našemu kosmickému souputníkovi docházejí síly?

Měsíc na Zemi působí také gravitačně, vyvolává tzv. slapové jevy. K jejich nejvýraznějším projevům patří pravidelně se opakující příliv a odliv. Kdyby naše planeta svůj přirozený satelit neměla, byly by příliv a odliv výrazně menší – pouze působením Slunce – a daná skutečnost by v minulosti dost možná zpomalila vystoupení života z moře na souš. Podle některých odborníků se přítomnost našeho Měsíce takového, jaký je, řadí mezi klíčové podmínky pro výskyt rozmanitých a rozvinutých živých forem na Zemi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907