Co ukázal crashtest? Přilby z 1. světové války chránily stejně dobře jako ty dnešní

18.02.2020 - Stanislav Mihulka

Pokud jde o ochranu proti blízkým explozím, sto let staré přilby fungovaly skvěle. Ukázal to crashtest amerických biomedicínských inženýrů


Reklama

Ve vývoji vojenské přilby došlo během 20. a 21. století k řadě vylepšení. Změnil se celkový vzhled a jsou také mnohem pohodlnější. Jak ale ukazuje nový výzkum amerických biomedicínských inženýrů, přilby vyráběné pro vojáky 1. světové války, chránily hlavu před rázovými vlnami blízké exploze stejně dobře, jako ty dnešní.

V rámci „crashtestu“, který simuloval rázovou vlnu výbuchu ve vzdálenosti od jednoho do pěti metrů, otestovali inženýři celkem 4 typy přileb – americko-britskou (Brodie), francouzskou (Adrian), německou (Stahlhelm) a současnou americkou bojovou variantu (Advanced Combat Helmet)

Badatelé se v testu zaměřili na množství tlaku, který výbuch vygeneruje na temeni hlavy. Ukázalo se, že všechny typy přileb pětkrát až desetkrát snižují riziko vzniku krvácení do mozku. Nejlepších výsledků dosáhla překvapivě francouzská přilba vzor 15 „Adrian“, která poskytovala lepší ochranu i v porovnání s moderními přilbami. 

Francouzská přilba byla přitom vyrobena z podobných materiálů jako její německé a britské protějšky. Oproti nim měla dokonce o něco tenčí stěnu. To, co ale činilo tuto přilbu výjimečnou, byla podle inženýrů konstrukce s hřebenem na jejím vrcholu, který byl původně navržený k odklánění letících šrapnelů. Zároveň ale skvěle fungoval i proti rázovým vlnám.

TIP: Vize pěšáka budoucnosti: Jak bude v roce 2025 vypadat britský voják?

Výsledek testu je do jisté míry překvapením, je ale také cennou informací, kterou teď lze využít při návrzích nových typů ochranných přileb. I sto let staré přilby nám tak mohou být nápomocné, při vývoji současné vojenské výstroje.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907