Co způsobuje podivné změny v jezeře na Saturnově měsíci Titanu

03.03.2016 - Martin Reichman

Snímky pořízené sondou Cassini ukazují podivné změny v uhlovodíkovém jezeře známém jako Ligeia Mare


Reklama

Snímky pořízené sondou Cassini během let 2007 až 2015 ukazují, že uhlovodíková jezera na Saturnově měsíci Titanu rozhodně nejsou mrtvou stojatou vodou. Na obrázcích jsou jasně patrné poměrně rozsáhlé změny v jasnosti v blízkém okolí Kouzelného ostrova, nacházejícího se v jezeře Ligeia Mare. Toto jezero je s rozlohou okolo 130 tisíc čtverečních kilometrů druhé největší na Titanu. 

Vědci zatím netuší, čím jsou změny způsobeny, za nepravděpodobné ale považují, že by byly způsobeny přílivem a odlivem jak jej známe ze Země. Jednou ze zvažovaných  možností je, že změny způsobují vlny, pohyb pevných částic pod povrchem jezera, nebo kombinace bublin a vln. Poslední varianta se vědcům jeví jako nejpravděpodobnější. V každém případě jde o důkaz, že uhlovodíková jezera na Titanu rozhodně nejsou mrtvou a stojatou vodou. 

Podobný jev zaznamenala sonda Cassini také v největším Titanově jezeře -  tzv. Krakenově moři s rozlohou 400 tisíc kilometrů čtverečních (pro srovnání – Kaspické moře, největší jezero na Zemi, má rozlohu 376 tisíc kilometrů čtverečních).

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, ASI, Cornell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907