Colt 1911: Hrdý symbol Ameriky

Coltu 1911 patří v dějinách zbraní mimořádné postavení. Počet vyrobených kusů, nasazení, spolehlivost, ale zejména doba používání jej proslavily jako jeden ze symbolů americké armády

18.06.2016 - Jan LepeškaZrod samočinných pistolí v USA přišel na konci 19. století. První patenty vznikly již roku 1874, ale až v roce 1897 Hiram Maxim, známý vynálezce kulometů, zhotovil samonabíjecí pistoli s náboji uloženými v silně skloněné rukojeti. Hlavním podnětem k nasazení samočinných pistolí ve Spojených státech se stal nástup pistolí systému Browning, které vyráběla zbrojovka Colt v Hartfordu. Zpočátku pistole nesly název Colt-Browning a až později pouze Colt.

Nejlepší osobní zbraň

Konstruktérem samonabíjecí pistole, Coltu 1911, byl John Moses Browning, jeden z nejznámějších výrobců zbraní v dějinách. Počátky výroby této zbraně spadají do roku 1898, kdy vznikl první prototyp. Již v této verzi pistole prokázala svoje kvality, ale zatím se vyráběla v omezeném počtu jako Model 1900. Od roku 1900 se vyráběly pistole Colt na výkonný náboj ráže .38 a pak i ráže .45.  

U. S. Army vytvořila v roce 1906 zvláštní orgán ke zkouškám a výběru nejlepší osobní zbraně. Zkušební komise podrobila velmi přísnému zkoušení vybrané typy amerických, britských a německých samonabíjecích pistolí. Jednou z přihlášených zbraní byla také samonabíjecí pistole Colt M 1900 ráže .38 ACP. Jednotlivé pistole byly průběžně ze soutěže vyřazovány. Ve finále, v roce 1907, se „střetly“ Colty s další americkou pistolí Savage. Přes velkou vyrovnanost obou zbraní však nakonec zvítězil Colt.

Colt 1911

  • Délka: 216 mm
  • Hlaveň: 127 mm
  • Hmotnost: 1,1 kg
  • Ráže: .45
  • Drážky: šest levotočivých
  • Zásobník: sedm nábojů
  • Úsťová rychlost: 262 m/s
  • Mířidla: pevná

Postupně firma pracovala na jeho vylepšení až do nejslavnějšího Modelu 1911. Zbraň je vybavena standardním zásobníkem, který pojme sedm nábojů. Pro lepší zabezpečení byla vybavena manuální a dlaňovou pojistkou. Před prvním výstřelem je nutné ručně natáhnout kohout zbraně. Nelze tedy, jako u dvojčinných zbraní, vystřelit první ránu pouhým protažením spouště. 

Bojové nasazení

Do výzbroje americké armády a námořnictva se Colt dostal roku 1911 pod označením „Government Model“ (Vládní model). Od března 1911 do konce první světové války obdržela americká armáda, námořnictvo a námořní pěchota 592 981 kusů převážně vyrobených firmou Colt v Hartfordu. Postupně se na výrobě podílely i další zbrojovky. I když se Colt 1911 objevil v době, kdy na bojištích již vládly dlouhé vojenské zbraně, pušky a kulomety, odvedl svůj díl práce. Pozdější vojenské eso George S. Patton, tehdy ještě kapitán americké armády, připlul v červnu 1917 do Evropy ozbrojen právě touto pistolí. Colt dokázal spolehlivě sloužit i v těch nejobtížnějších bojových podmínkách, což osvědčil v 1. světové válce během bojů ve Flandrech. Svůj podíl na tom má zejména vynikající výrobní kvalita a dokonalé umístění ovládacích prvků.

Do druhé světové války už zbraň vstupovala ve své vylepšené verzi jako M 1911 A1. K modernizacím došlo v meziválečném období, v letech 1921 a 1924. Colt M 1911 A1 měl schránkový zásobník na sedm nábojů, pětipalcovou hlaveň a jednočinné spoušťové ústrojí. Základní a nejpoužívanější ráží u Coltu M 1911 A1 a jeho variant i odvozenin byla ráže .45 ACP. Vylepšení oproti verzi Colt 1911 zahrnovalo delší ostruhu na dlaňové pojistce, poněkud kratší kohout a obloukovitá vybrání za spouští. I přes uvedené dílčí odlišnosti se stále v podstatě jednalo o tutéž zbraň. 

K nejúčelnějšímu nasazení Coltu došlo ve vietnamském konfliktu. Ve válce ve Vietnamu se představil v hlavní roli při velmi častém „čištění“ rozsáhlých podzemních komplexů Vietcongu a severovietnamské armády. V úzkých podzemních chodbičkách byl boj s puškami velmi obtížný, protože v nich nešlo manévrovat, a tak bylo nezbytné při jejich průzkumu používat pistole. Objevené tunely prozkoumávali vojáci oddílů „Tunnel Rats“ – tunelových krys,  jejichž úkolem bylo vyčistit tunely od partyzánů a pomocí demoličních náloží je zničit. Jednalo se o dobrovolníky, vojáky malých postav, a specialisty pro boj v tunelech, kteří do akcí nastupovali většinou ozbrojeni jen svítilnou a právě Coltem M 1911 A1.

TIP: Walther P38: Druhoválečný klenot každé sbírky historických zbraní

Do roku 1945, kdy se výroba původního armádního modelu 1911 A1 zastavila, sjelo z výrobních linek na 2 700 000 kusů těchto pistolí. Výroba komerčních verzí ovšem pokračuje dosud. Nejúspěšnější krátká zbraň firmy Colt, M 1911 A1, se postupně dočkala mnoha variant určených pro civilní trh a její konstrukce dosud patří mezi ty nejvíce kopírované na světě. Američané ji nasadili v první i druhé světové válce, ve válce v Koreji, ve Vietnamu i v jiných ozbrojených konfliktech. 

V americké armádě Colt 1911 oficiálně sloužil až do roku 1985, kdy ho nahradila Beretta 92 F (M9) ráže 9 mm Luger. Některé speciální armádní jednotky ovšem Colt používají dodnes. Snadné zacházení a spolehlivost vydobyly Coltu 1911 v dějinách palných zbraní přední místo.


Další články v sekci