John Moses Browning: Revolucionář a konstruktér legendárního Coltu 1911

25.06.2016 - Redakce Válka Revue

John Browning byl americký konstruktér zbraní a zároveň jedna z nejvýznamnějších osobností působící ve zbrojním průmyslu


Reklama

Počátky úspěchu Johna Browninga spadají do roku 1880, kdy založil zbrojovku J. M. Browning & Bros. Firma začala brzy prosperovat a Browning rozvíjel spolupráci s řadou významných zbrojovek, mezi něž například patřila i slavná firma Winchester. Firma Winchester měla v této době velké renomé a konstruktér si uvědomoval, že by mu spolupráce s ní výrazně pomohla k ekonomickému růstu. O to větší pro něj bylo překvapení, když zjistil, že jím navržený model samonabíjecí brokovnice Winchester odmítl s tím, že se jedná o příliš revoluční model.  

Z dalších Browningových konstrukcí lze zmínit například automatickou pušku BAR (Browning Automatic Rifle) a kulomety ráže .30 a .50. Nezaměřil se jen na navrhování zbraní, ale pozornost věnoval i nábojům. Například dodnes používané a celosvětově rozšířené jsou ráže 6,35 mm Browning, 7,65 mm Browning a 9 mm Browning.

Navrhl také řadu samonabíjecích pistolí, první byla pistole FN-Browning model 1900. Pistoli pozdějšího Modelu 1910 si vybral Gavrilo Princip k atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d‘Este. Přesto je bezkonkurenčně nejslavnější pistolí pocházející z Browningova konstruktérského prkna Colt 1911 Government, ráže .45 ACP. Browningův systém uzamčení závěru s vertikálním pohybem hlavně, poprvé použitý u Coltu 1911, se v modifikované podobě používá dodnes jako nejrozšířenější způsob uzamčení závěru u samonabíjecích pistolí.

Bez zajímavosti ale není ani to, že Browning byl silně nábožensky založený a působil v církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, jejíž příslušníci jsou u nás spíše známí pod označením mormoni.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE Speciál: Legendární zbraně 20. století

  • Zdroj fotografií: browningcollector.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907