Českoslovenští vojáci pro Izrael: Sochorova židovská brigáda na Libavé

Izrael musel ihned po svém vzniku bojovat o vlastní existenci. ČSR jako jedna z mála zemí projevila ochotu dodávat Tel Avivu vojenský materiál i mužstvo. Mezi oběma zeměmi tak vznikly základy nadstandardních vztahů

01.03.2017 - Vojtěch Eliáš



Současně s dodávkami vojenského materiálu se v Československu rozběhly i výcvikové programy pro budoucí izraelské vojáky, jež by se daly rozdělit na dvě skupiny. První skupinu tvořili vojenští specialisté, především piloti, pozemní obslužný personál letadel a výsadkáři. druhou formací byla židovská brigáda. Současně s dodávkami letadel probíhal výcvik pilotů a pozemní obsluhy, a to na letištích v Českých Budějovicích a Hradci Králové. jejich instruktoři se rekrutovali z řad zkušených stíhačů působících za války v britském RAF.

Parašutisté cvičili v Mimoni, kde prošlo sérií kursů budoucí jádro izraelských výsadkových jednotek. Své zkušenosti z války jim předával Karel Paleček, velitel diverzních jednotek vysílaných za války do protektorátu. Židovská brigáda měla působit jako pěší jednotka doplněná o specializované a podpůrné útvary v celkovém počtu asi 1 300 osob včetně žen sloužících na pozicích zdravotnic nebo spojařek. Výcvik probíhal za přísného utajení v prostoru Libavá pod velením mjr. Antonína Sochora, samopalníka čs. vojenské jednotky v SSSR a Hrdiny SSSR. Samotná jednotka se do Palestiny přesunula až po ukončení války za nezávislost a do bojů nezasáhla. Stala se ale základem nově budovaných izraelských obranných sil.

  • Zdroj textu

    Zbraně číslo 19

  • Zdroj fotografií

    Wikiwand


Další články v sekci