Čtyřhlavňový mlýnek na maso: Americký protiletadlový systém M45 Quadmount (3)

09.08.2019 - Karel Cidlinský

Zbraně si od vojáků často získají přezdívku, někdy hanlivou, jindy svědčící o jejich kvalitě. Americkému čtyřhlavňovému protiletadlovému systému M45 se díky jeho palebné síle zaslouženě říkalo „mlýnek na maso“ nebo „sekačka nácků“

<p>M45 Quadmount zajišťuje bezpečnost konvoje ve Vietnamu, rok 1968.</p><p> </p>

M45 Quadmount zajišťuje bezpečnost konvoje ve Vietnamu, rok 1968.

 


Reklama

Jednotlivé zbraně protiletadlového systému M45 se nastřelovaly tak, aby osy hlavní byly souběžné, čímž se zvětšovala oblast pokrytá palbou. Ta měla být ve většině případů vedena dlouhými dávkami po 30–50 nábojích, i když velké zásobníky sváděly k nepřetržité střelbě až do jejich vyprázdnění. To však manuály zakazovaly, protože tím docházelo k velkému zahřátí hlavní a enormní spotřebě munice.

Úspěšný v pozemních bojích

Při palbě na vzdušné cíle pomocí zaměřovače musel střelec nebo velitel baterie nejprve odhadnout protivníkovu rychlost a určit jeho kurs. Po natočení kompletu do požadovaného směru zachytil střelec cíl na jeden ze čtyř soustředných kruhů, které viděl v zaměřovači, a to v takové pozici, aby letoun směřoval do jejich středu. Při vypálení dlouhé dávky do tohoto bodu pak měl být cíl zasažen.

Střelec ovšem mohl jen obtížně provádět výraznější opravy palby a sledovat nepřítele, takže se řídil rozkazy velitele baterie. Pokud byl komplet nasazen jednotlivě, střelci většinou zvolili záměrný bod před letounem a vypálili několik dlouhých dávek bez následných oprav. Střelba na pozemní cíle byla podstatně jednodušší, stačilo namířit a jemnými pohyby rukojetí pokrýt vybranou oblast palbou. Soustředěný dopad několika stovek projektilů ráže 12,7 mm měl na protivníka většinou zničující efekt a velitelé menších pěchotních jednotek tuto zbraň s oblibou používali proti německým kulometům nebo zodolněným postavením.

V Tichomoří i Normandii

V Tichomoří se M45 nasazovaly k umlčení prakticky neviditelných japonských pozic v džungli. Pokud je střely přímo nezasáhly a nezničily, dokázaly alespoň poškodit jejich maskování a tím je odhalit pro dělostřelecké pozorovatele. Naopak při nasazení v prvních liniích se na střelecké věže montovalo rozložitelné pancéřování chránící obsluhu před ručními zbraněmi, i když se tím zbraň stávala těžkopádnější. 

První komplety přišly do služby právě včas, aby se v lednu 1944 vylodily s americkými jednotkami u Anzia, kde se osvědčily proti letadlům i pozemním cílům. Obě verze byly organizovány v divizních protiletadlových praporech s 32 komplety, a i když většina střelců neměla větší zkušenosti, příliš to nevadilo, protože aktivita Luftwaffe neustále slábla. M45 tak našly hlavní využití při poskytování pozemní palebné podpory. Velmi se osvědčily v Normandii, kde samohybné verze M45 dokázaly rychle reagovat na změny taktické situace, a v krajině protkané živými ploty se staly doslova „řetězovou pilou“ pěchoty. V bitvě v Ardenách podporovaly quadmounty obklíčené výsadkáře ve sněhových závějích proti útokům pěchoty, ovšem svou životní roli sehrály při obraně mostu přes Rýn u Remagenu, který padl do rukou Spojenců a Němci se jej snažili za každou cenu zničit. 

Zbraň pro námořníky?

Po úspěšném nasazení v pozemních bojích projevilo zájem o M45 i námořnictvo, které se potýkalo s japonskými letci kamikaze, kteří svými útoky způsobovali velké škody na životech i válečných lodích. Na letadlové lodi Lexington nové třídy Essex se v květnu 1945 quadmounty zkoušely jako zbraň poslední fáze obrany, ale nakonec z jejich nasazení sešlo. Ani kadence čtyřhlavňového kompletu kvůli velké rychlosti střemhlavě útočícího letounu nestačila k jeho zničení a prostřílený stroj by pokračoval dál až do nárazu do lodi. Tento úkol tak dokázaly až radarem řízené rotační kanony Phalanx o desítky let později.

TIP: Nestárnoucí protiletadlový kanon Bofors: Strašák pilotů Luftwaffe

S nástupem proudových letounů pak přestal být komplet M45 efektivní protiletadlovou zbraní, nicméně došlo k jeho nasazení v korejské válce, kde se znovu osvědčil při podpoře pěchoty, a naposledy jej Američané použili ještě v rámci konfliktu ve Vietnamu, kde sloužil jako hlavní zbraň k ochraně zásobovacích konvojů. Ke stejnému účelu jej nasadili i Francouzi během bojů v Indočíně a čtyři M45 bojovaly i během obklíčení v Dien Bien Phu. I když se kulomety M2 používají v různých světových armádách dodnes, protiletadlové komplety Quadmount jsou konstrukčně již dávno překonané, a tak je možné je vidět zejména ve vojenských muzeích.

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907