Čtyřpásový robot Tready si poradí i s nejnáročnějším terénem

19.08.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

Roboti určení pro pohyb v komplikovaném terénu, bývají obvykle vybaveni pásy, anebo kráčivými končetinami. Nový robot Tready unikátním způsobem kombinuje oba tyto způsoby. Pohybuje se na čtyřech končetinách, které jsou vybavené samostatnými pásy. Robota vyvinula americká společnost HEBI Robotics se sídlem v Pittsburghu.

Pokud jde o využití, robot Tready se hodí pro pátrací nebo záchranné mise v náročném terénu, pro inspekci průmyslových zařízení nebo infrastruktury anebo třeba pro výzkumné účely. Jak uvádí představitel společnosti Kamal Carter, Tready je pro každého, kdo má zájem o zdatného a šikovného robota, který zvládne mnoho rozmanitých prostředí.

Končetiny s pásy

Tready má centrální část ve tvaru hranolu, který je vybavený čtyřmi samostatně ovládanými končetinami. Každá z končetin má pohyblivý pás. Robot je schopný překonávat překážky v terénu nebo se pohybovat po schodech. Rovněž je slušně vodotěsný a může zůstat ponořený ve vodě v hloubce jednoho metru až půl hodiny.

TIP: 3D tištěný robot s měkkými končetinami zvládne obtížný terén

Hmotnost robota činí asi 25 kilogramů a může dosáhnout rychlosti pohybu až cca 0,5 metru za sekundu. Na jedno nabití 4 lithiových baterií může Tready fungovat 2 až 3 hodiny. Robot je také vybavený palubním minipočítačem Intel NUC, který lze naprogramovat anebo je možné robota ovládat prostřednictvím Wi-Fi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907