Dagmar Dánská: Drsná pohádka o něžné české královně

02.10.2018 - Jana Cindlerová


Reklama

Se svými pocity by se nikdy nikomu nesvěřila. Byla totiž hrdá. A také rozumná. Ovšem i zoufalá. Život a především muži ji naučil trpět. Zvláště pak dva nejdůležitější v jejím životě. Udělala pro ně všechno! A přesto ji nemilovali tolik jako její poddaní. Jim pomáhala v jejich trápení, protože to sama uměla výborně. Vypuzená česká princezna, která udělala kariéru. Dánská královna Dagmar...

A byla svatba

Horší to být nemůže, říká si rezignovaně Markéta, dcera Přemysla Otakara I. Jakýsi posel ji žádá o ruku pro svého krále, ale její souhlas stejně nikoho nezajímá. Plní pouze roli politického zboží. Její otec tyto obchody miluje! O pár let dříve zapudil manželku Adlétu, aby mohl uzavřít diplomaticky výhodnější sňatek. Adléta se tehdy nevzdala: sebrala čtyři děti a usídlila se u bratra na míšeňském dvoře. Klid měla jen chvíli. Pak se začaly šířit zvěsti o kráse její dcery Markéty. A když si jí povšiml i dánský král Valdemar II., tu si na ni náhle vzpomněl i otec Přemysl. Takový vojenský spojenec se mu přece hodí jako sůl! A konala se slavná svatba…

Kouzlo pana Strange

Na svatbě ale chyběl ženich. Nestíhá, neboť kraluje. Markéta to chápe a těší se na svého hrdinu. Trůní sice teprve tři roky, ale již proslul jako Valdemar Vítězný. Jen kdyby se mi tak nelíbil rytíř Strange, říká si při plavbě do nového domova, a přitom nepochybuje, že Valdemarův důvěrník ji také miluje… Platonická láska se zarazila o dánský břeh. Valdemar je ze své nové zlatovlasé modrooké ozdoby nadšen! Markéta už méně. Nevítá ji ztepilý severský polobůh, ale spíš trol za zenitem. 

TIP: Princezny na prodej: Na které dvory zamířily mladé Přemyslovny?

Jako svatební dar si Markéta přeje zmírnit daně. Cože? Valdemar se diví, ale provede. A znova a znova: vždy pro blaho lidu. Markéta nikdy neprosí, nežádá, nerozkazuje, ale argumentuje. Valdemar ví, že dobře. Jenomže asi právě proto se tak často „uklidňuje“ v náručí cizích žen. Přestože doma má tu nejkrásnější.

Jen poslední přání jí nesplnil. Je jí sedmadvacet, právě mu v bolestech porodila druhého syna. Na smrtelném loži ho poprvé prosí: „Do Portugalska nejezdi pro novou ženu, ten zlý kořen, vášnivou Berengarii.“ Král slíbil. A pak vyrazil za novou nevěstou. Jenže Dagmar měla opět pravdu. Pyšnou Berengarii lid nenáviděl...

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907