Další důkazy naznačují, že virus SARS-CoV-2 nebyl vytvořen člověkem

31.08.2020 - redakce 100+1

Nově objevený koronavirus vyskytující se v netopýrech vyvrací některé konspirační teorie týkající se původu patogenu zodpovědného za pandemii Covid-19

<p>Netopýři přenášejí spoustu virů. Jejich imunitní systém s nimi totiž dlouhodobě hraje remízu.</p>

Netopýři přenášejí spoustu virů. Jejich imunitní systém s nimi totiž dlouhodobě hraje remízu.


Reklama

Virus pojmenovaný RmYN02 nalezli vědci ve druhé polovině roku 2019 ve vzorcích z netopýrů žijících v provincii Yunnan v jižní Číně. Genetickou analýzou odhalili, že se svým bratrancem SARS-CoV-2 sdílí 93,3 % genetické informace. Ačkoliv nejde o nejbližšího příbuzného nechvalně proslulého viru, přesto mají společnou ještě jednu důležitou věc. Nově analyzovaný virus obsahuje nezvyklou inserci aminokyselin ve dvou podjednotkách S1 a S2 virového spike proteinu. Právě tato inserce, dosud nalezená pouze u SARS-CoV-2, byla označována jako důkaz, že vir vznikl uměle.

TIP: Létající továrna na viry: Proč jsou netopýři úspěšní v boji s nebezpečnými patogeny

Poté, co však byla objevena u viru RmYN02, je zřejmé, že i ji dokáže vytvořit příroda prostřednictvím mutací, nemusí jít tedy o nějaké laboratorní manipulování s genomem. A to i navzdory skutečně naprosté výjimečnosti S1/S2 inserce u virů v přírodním prostředí. Objev je skutečně silným důkazem proti teorii o SARS-CoV-2 coby uprchlíkovi z čínské laboratoře

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907