Další důkazy naznačují, že virus SARS-CoV-2 nebyl vytvořen člověkem

31.08.2020 - redakce 100+1

Nově objevený koronavirus vyskytující se v netopýrech vyvrací některé konspirační teorie týkající se původu patogenu zodpovědného za pandemii Covid-19

<p>Netopýři přenášejí spoustu virů. Jejich imunitní systém s nimi totiž dlouhodobě hraje remízu.</p>

Netopýři přenášejí spoustu virů. Jejich imunitní systém s nimi totiž dlouhodobě hraje remízu.


Reklama

Virus pojmenovaný RmYN02 nalezli vědci ve druhé polovině roku 2019 ve vzorcích z netopýrů žijících v provincii Yunnan v jižní Číně. Genetickou analýzou odhalili, že se svým bratrancem SARS-CoV-2 sdílí 93,3 % genetické informace. Ačkoliv nejde o nejbližšího příbuzného nechvalně proslulého viru, přesto mají společnou ještě jednu důležitou věc. Nově analyzovaný virus obsahuje nezvyklou inserci aminokyselin ve dvou podjednotkách S1 a S2 virového spike proteinu. Právě tato inserce, dosud nalezená pouze u SARS-CoV-2, byla označována jako důkaz, že vir vznikl uměle.

TIP: Létající továrna na viry: Proč jsou netopýři úspěšní v boji s nebezpečnými patogeny

Poté, co však byla objevena u viru RmYN02, je zřejmé, že i ji dokáže vytvořit příroda prostřednictvím mutací, nemusí jít tedy o nějaké laboratorní manipulování s genomem. A to i navzdory skutečně naprosté výjimečnosti S1/S2 inserce u virů v přírodním prostředí. Objev je skutečně silným důkazem proti teorii o SARS-CoV-2 coby uprchlíkovi z čínské laboratoře

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907