Další nástup robotů: Přebírají inspekce letounů před startem

26.01.2019 - Stanislav Mihulka

Lidé na rozdíl od robotů dělají chyby. Předletovou kontrolu letadel proto již brzy převezmou stroje

<p>Vortex ukazuje, co umí, na Boeingu 737</p>

Vortex ukazuje, co umí, na Boeingu 737


Reklama

Letadla při svém náročném provozu vyžadují pravidelné kontroly. Některé i před každým startem. Mechanici kontrolují letadla manuálně, což je ovšem časově náročné a nákladné. Každý mechanik je navíc jenom člověk, takže i při jejich nejlepší vůli se občas stane, že něco přehlédne.

Vědci a inženýři proto vyvíjejí malé šikovné roboty, kteří by mohli převzít jejich práci. Jedním takovým je i Vortex Robot, který se dokáže pohybovat po trupu letadla. Vytvořila ho výzkumná skupina projektu CompInnova, která zahrnuje pět evropských vědeckých týmů.

TIP: Robotická sépie BionicFinWave je specialistkou na plavbu potrubím

Vortex je robot na čtyřech kolech, který se dokáže autonomně pohybovat po celém trupu letounu. Je vybavený celou řadou senzorů, včetně termálních kamer nebo ultrazvukových senzorů, s jejichž pomocí hledá defekty na povrchu letadla. Někteří z těchto robotů by mohli být vybaveni také rozmanitými nástroji, jako jsou vrtáky nebo lasery. Díky nim se z inspekčního robota stane robot opravář. Současný prototyp robota Vortex už má za sebou úspěšné testy na linkovém Boeingu 737.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Luleå University of Technology

  • Zdroj fotografií: Luleå University of Technology



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907