Robotická sépie BionicFinWave je specialistkou na plavbu potrubím

20.06.2018 - Stanislav Mihulka

Autonomní sépie by se mohly pustit do údržby potrubí

<p>3D tištěná sépie BionicFinWave</p>

3D tištěná sépie BionicFinWave


Reklama

Německá společnost Festo má zálibu v robotech, kteří připomínají zvířata. Letos v březnu představili například robotického pavouka a kaloně. Teď se zase inspirovali v oceánu a jejich nejnovější robot jako by z oka vypadl sépii.

BionicFinWave se pohybuje pomocí vlnění ploutví, které se táhnou podél těla. Z větší části 3D tištěný robot měří 37 centimetrů a váží 430 gramů. Je vybavený například senzory tlaku i ultrazvukovými senzory, které slouží k orientaci.

TIP: Nový robotický červ ze Stanfordu bude zachraňovat přeživší při katastrofách

Robotické sépie je primárně určená k životu v potrubí. Může autonomně proplouvat tam a zpět, sbírat data a posílat je bezdrátovým přenosem na tablet operátora. Využití podobných autonomních robotů je podle jejich vývojářů velmi široké - mohou sloužit ke kontrolám, sběru dat nebo měření ve vodovodním a kanalizačním potrubí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Festo

  • Zdroj fotografií: FestoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907