Dámy mají přednost: Proč ženy žijí déle než muži?

30.05.2020 - Vilém Koubek

Je všeobecně známo, že se ženy průměrně dožívají vyššího věku než jejich protějšky. Nejnovější studie však odhalila, že stejné pravidlo platí u řady jiných živočišných druhů


Reklama

Ženy přežívají muže průměrně o 6–8 let. Platí také, že 9 z 10 šťastlivců, kteří oslaví 110. narozeniny, jsou dámy. A přestože se zmíněnému fenoménu věnují četné studie, stále neznáme jeho přesné příčiny.

TIP: Jsme na stopě elixíru mládí? Podle vědců je možné přetočit zpět biologické hodiny

Výzkum badatelů z britské University of Bath pod vedením evolučního biologa Tamáse Székelyho však odhalil, že se tímtéž „nepsaným pravidlem“ neřídí jen lidé. Tým se zaměřil na 101 druhů savců – a u 60 % z nich se potvrdilo, že samičky své partnery přežívají. Odborníci však nenalezli žádné pevné důkazy, že by pohlaví stárla rozdílnou rychlostí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907