Dámy mají přednost: Proč ženy žijí déle než muži?

30.05.2020 - Vilém Koubek

Je všeobecně známo, že se ženy průměrně dožívají vyššího věku než jejich protějšky. Nejnovější studie však odhalila, že stejné pravidlo platí u řady jiných živočišných druhů


Reklama

Ženy přežívají muže průměrně o 6–8 let. Platí také, že 9 z 10 šťastlivců, kteří oslaví 110. narozeniny, jsou dámy. A přestože se zmíněnému fenoménu věnují četné studie, stále neznáme jeho přesné příčiny.

TIP: Jsme na stopě elixíru mládí? Podle vědců je možné přetočit zpět biologické hodiny

Výzkum badatelů z britské University of Bath pod vedením evolučního biologa Tamáse Székelyho však odhalil, že se tímtéž „nepsaným pravidlem“ neřídí jen lidé. Tým se zaměřil na 101 druhů savců – a u 60 % z nich se potvrdilo, že samičky své partnery přežívají. Odborníci však nenalezli žádné pevné důkazy, že by pohlaví stárla rozdílnou rychlostí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907