Dánský umělec nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony

22.07.2017 - Zuzana Rychlá

Dánský umělec nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony. Jeden stojí 700 tisíc a zájemci se mu prý jen hrnou


Reklama

Projekty dánského konceptuálního umělce Kristiana von Hornsletha rozhodně nejsou pro každého. Svérázný umělec proslul například porušováním autorských práv a používáním cizích děl nebo projektem pomoci chudým Uganďanům, který pro jeho etickou stránku rázně utnuly ugandské úřady. Před 10 lety nabízel chudým vesničanům hospodářská zvířata za to, že si oficiálně změní jméno na „Hornsleth“. Během čtyř měsíců pro svůj projekt získal přibližně 300 nových Hornslethů.

Bezdomovci jako tamagoči

Také nejnovější počin svérázného Dána vyvolává vlnu emocí. Kristian nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony. Na rozdíl od sběratelské hry, která ovládala svět v loňském roce, nejde o sbírání či lovení pokémonů. Deset bezdomovců Kristian vybavil GPS zařízením, které umožňuje jejich nepřetržité sledování. Spíše než pokémony tak projekt připomíná legendární tamagoči. Zájemcům je společně s mobilní aplikací nabízí za 32 700 dolarů (v přepočtu zhruba 700 tisíc korun). Kupci navíc získají exkluzivní pozlacený portrét „zakoupeného“ bezdomovce. 

O zájemce prý Kristian nemá nouzi, o projekt projevili zájem aktivisté i skupiny věnující se pomoci lidem bez domova. Mezi zájemci jsou prý ale i bohatí byznysmeni.

Přestože jde primárně o umělecký, byť poněkud kontroverzní projekt, nechybí mu ani společenský rozměr. Podle von Hornsletha by mohl podnítit zájem společnosti o osudy lidí bez domova. V příštích týdnech umělec chystá sérii videí dokumentujících život lidí bez domova, kteří se do projektu zapojili. „Chci lidem ukázat, že opravdový život je mnohem zajímavější než osudy Kim Kardashian,“ říká o svém nejnovějším dílku Kristian von Hornsleth.

  • Zdroj textu:

    Evening Standard, hornslethhomelesstracker.com

  • Zdroj fotografií: Kristian von Hornsleth

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Divoké páření královny a trubce za letu

Věda

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír
Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907