Dánský umělec nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony

22.07.2017 - Zuzana Rychlá

Dánský umělec nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony. Jeden stojí 700 tisíc a zájemci se mu prý jen hrnou


Reklama

Projekty dánského konceptuálního umělce Kristiana von Hornsletha rozhodně nejsou pro každého. Svérázný umělec proslul například porušováním autorských práv a používáním cizích děl nebo projektem pomoci chudým Uganďanům, který pro jeho etickou stránku rázně utnuly ugandské úřady. Před 10 lety nabízel chudým vesničanům hospodářská zvířata za to, že si oficiálně změní jméno na „Hornsleth“. Během čtyř měsíců pro svůj projekt získal přibližně 300 nových Hornslethů.

Bezdomovci jako tamagoči

Také nejnovější počin svérázného Dána vyvolává vlnu emocí. Kristian nabízí londýnské bezdomovce jako živé pokémony. Na rozdíl od sběratelské hry, která ovládala svět v loňském roce, nejde o sbírání či lovení pokémonů. Deset bezdomovců Kristian vybavil GPS zařízením, které umožňuje jejich nepřetržité sledování. Spíše než pokémony tak projekt připomíná legendární tamagoči. Zájemcům je společně s mobilní aplikací nabízí za 32 700 dolarů (v přepočtu zhruba 700 tisíc korun). Kupci navíc získají exkluzivní pozlacený portrét „zakoupeného“ bezdomovce. 

O zájemce prý Kristian nemá nouzi, o projekt projevili zájem aktivisté i skupiny věnující se pomoci lidem bez domova. Mezi zájemci jsou prý ale i bohatí byznysmeni.

Přestože jde primárně o umělecký, byť poněkud kontroverzní projekt, nechybí mu ani společenský rozměr. Podle von Hornsletha by mohl podnítit zájem společnosti o osudy lidí bez domova. V příštích týdnech umělec chystá sérii videí dokumentujících život lidí bez domova, kteří se do projektu zapojili. „Chci lidem ukázat, že opravdový život je mnohem zajímavější než osudy Kim Kardashian,“ říká o svém nejnovějším dílku Kristian von Hornsleth.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Evening Standard, hornslethhomelesstracker.com

  • Zdroj fotografií: Kristian von Hornsleth

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907