David versus Goliáš: Jak si poradil elektromobil Tesla s obřím Boeingem?

22.05.2018 - TeslaFan.cz | Magazín pro fanoušky vozů Tesla

Společnosti Qantas a Tesla spojily své síly a vytvořily nový světový rekord poté, co Tesla Model X P100D táhnul po ploše letiště v Melbourne letadlo, kterým nebylo nic menšího než Boeing 787-9 Dreamliner


Reklama

Podle portálu TeslaFan je na současném trhu s elektromobily ideální volbou pro lámání podobných rekordů právě Tesla Model X. Jedná se totiž o vůz, jehož síla v pohodě stačí například na tažení kamionu na zcela zamrzlé a zasněžené vozovce, což dokázalo například video z Norska. Automobil si s celým náklaďákem poradil velmi snadno i v tak obtížných podmínkách.

Model X za to umí vzít

Že má automobil skutečně takovou sílu, která je navíc využitelná i v reálném prostředí a těch nehorších podmínkách, nám dokázalo video ze Severní Karolíny. Na něm můžeme vidět uvízlý kamion na zasněženém a zamrzlém kopci, který je tažen právě Modelem X. Automobil si i s tímto problémem poradil poměrně snadno a řidič kamionu se tak ještě večer dostal domů:

A do třetice se síla Modelu X ukázala na videu sdíleném přímo Elonem Muskem, ve kterém Model X vytáhnul z tunelů společnosti Boring Company nákladní vozíky o celkové hmotnosti přesahující 100 tun:

X vs Dreamliner

Novou výzvu Modelu X předložila letecká společnost Qantas, která jej nechala táhnout Boeing 787-9 Dreamliner na pojezdové dráze letiště v australském Melbourne. Hmotnost tohoto létajícího drobečka je 126 tun, pokud je letoun prázdný a 253 tun je maximální vzletová hmotnost. Ani to však Model X v konfiguraci P100D nezastavilo a bez problémů uvedl letoun do pohybu. Tím stanovil světový rekord zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako nejtěžší břemeno, které plně elektrický, sériově vyráběný, elektrický automobil, kdy utáhnul.

Celý tento test byl především o točivém momentu a trakci. Jakmile se věc tažená Modelem X dá do pohybu, nic jej již nezastaví. Automobil disponuje točivým momentem 9 500 Nm, tedy takovou sílou, že by mohl lámat skály, samozřejmě obrazně řečeno. Nic takového zatím nikdo s Modelem X nevyzkoušel, ale kdo ví. Test nicméně dokazuje, že elektromobily rozhodně nejsou žádná ořezávátka a troufnou si bez problémů i na takovéto výkony.

Qantas chce změnu k lepšímu

Australský Qantas celý tento test pojal především jako PR na svůj nový program o lepším přístupu k životnímu prostředí. V rámci tohoto programu dostanou od společnosti speciální výhody například právě majitelé vozů Tesla. Ti si budou moci zdarma nabíjet své vozy na letištích v Melbourne, Brisbane, Adelaide či Sydney a budou mít i zvýhodnění během svých letů se společností Qantas, jako například levnější letenky či lepší komfort přímo na palubě letadel tohoto leteckého přepravce. Společnost chce tímto probudit u svých pasažérů zájem o ochranu životního prostředí a do této snahy je i zapojit. Kdyby měli podobný přístup všechny letecké společnosti, bylo by to jen dobře.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu TeslaFan.cz - magazínu pro fanoušky vozů Tesla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna Alžběta II. proslula smyslem pro humor, který sdílí se svým chotěm princem Philipem.

Zajímavosti

Rekonstrukce pravši Mesophthirus engeli na peří.

Věda
Zajímavosti

Dobrovolníci domobrany před velitelstvím admirality

Válka

Čtyřruký robot ClearSpace-1 během testu uloví vesmírný odpad, zneškodní ho, a poté i s ním zanikne.

Vesmír

Testy na myších a na lidech ukazují, že osobní talismany bezpečí překvapivě fungují.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907