Dávná rakovina: Paleontologové poprvé odhalili zhoubný nádor u dinosaura

06.08.2020 - Stanislav Mihulka

Kanadští vědci objevili zhoubný nádor v kosti dinosaura, který žil před 76 miliony lety

<p>Rekonstrukce centrosaura.</p>

Rekonstrukce centrosaura.


Reklama

Odborníci na dinosaury už delší dobu vědí, že neptačí dinosauři během druhohor běžně trpěli nejrůznějšími chorobami, rakovinu nevyjímaje. Zatím ale scházel přesvědčivý důkaz, který potvrdil, že se u těchto dinosaurů vyskytovaly i zhoubné nádory, které se šíří po těle. Nedávno konečně uspěli kanadští badatelé z Royal Ontario Museum a McMaster University, kteří na kostře křídového dinosaura diagnostikovali zhoubný kostní nádor  osteosarkom.

Tímto dinosaurem je velký ceratopsidní býložravec Centrosaurus apertus. Nádor byl objeven v lýtkové kosti centrosaura, která byla nalezena v roce 1989, na lokalitě Dinosaur Provincial Park v kanadské Albertě. Vědci nádor původně považovali za částečně zhojené poranění kosti. Až v roce 2017 si David Evans z Royal Ontario Museum všiml, že je na kosti něco divného a že si zaslouží detailní výzkum. Snímkování výpočetní tomografií s vysokým rozlišením poté odhalilo zhoubný kostní nádor.

TIP: Co dělali velcí dinosauři v nouzi? Otisky zubů na kostech vypovídají o kanibalismu

Stav nádoru u centrosaura naznačuje, že dinosaurus, který žil před 76 miliony lety, trpěl touto rakovinou již delší dobu. A zřejmě již metastázovala v jeho těle. Podle okolností nálezu je ale téměř jisté, že tento jedinec nezahynul kvůli nádoru. Na daném místě byly nalezeny i další pozůstatky centrosaurů, kteří tam nejspíš zahynuli současně. Podle vědců je pravděpodobné, že stádo těchto sociálních býložravců překvapila blesková záplava nebo jiná nenadálá událost. Nádor sice zřejmě snížil již tak malé šance nemocného dinosaura na přežití, umírali tehdy ale i jeho zdraví druhové.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907