Dávná rakovina: Paleontologové poprvé odhalili zhoubný nádor u dinosaura

Kanadští vědci objevili zhoubný nádor v kosti dinosaura, který žil před 76 miliony lety

06.08.2020 - Stanislav Mihulka



Odborníci na dinosaury už delší dobu vědí, že neptačí dinosauři během druhohor běžně trpěli nejrůznějšími chorobami, rakovinu nevyjímaje. Zatím ale scházel přesvědčivý důkaz, který potvrdil, že se u těchto dinosaurů vyskytovaly i zhoubné nádory, které se šíří po těle. Nedávno konečně uspěli kanadští badatelé z Royal Ontario Museum a McMaster University, kteří na kostře křídového dinosaura diagnostikovali zhoubný kostní nádor – osteosarkom.

Tímto dinosaurem je velký ceratopsidní býložravec Centrosaurus apertus. Nádor byl objeven v lýtkové kosti centrosaura, která byla nalezena v roce 1989, na lokalitě Dinosaur Provincial Park v kanadské Albertě. Vědci nádor původně považovali za částečně zhojené poranění kosti. Až v roce 2017 si David Evans z Royal Ontario Museum všiml, že je na kosti něco divného a že si zaslouží detailní výzkum. Snímkování výpočetní tomografií s vysokým rozlišením poté odhalilo zhoubný kostní nádor.

TIP: Co dělali velcí dinosauři v nouzi? Otisky zubů na kostech vypovídají o kanibalismu

Stav nádoru u centrosaura naznačuje, že dinosaurus, který žil před 76 miliony lety, trpěl touto rakovinou již delší dobu. A zřejmě již metastázovala v jeho těle. Podle okolností nálezu je ale téměř jisté, že tento jedinec nezahynul kvůli nádoru. Na daném místě byly nalezeny i další pozůstatky centrosaurů, kteří tam nejspíš zahynuli současně. Podle vědců je pravděpodobné, že stádo těchto sociálních býložravců překvapila blesková záplava nebo jiná nenadálá událost. Nádor sice zřejmě snížil již tak malé šance nemocného dinosaura na přežití, umírali tehdy ale i jeho zdraví druhové.


Další články v sekci