Dávná tradice: Novoroční předsevzetí mají starobylý původ

02.01.2018 - Stanislav Mihulka

Ve starověku se Nový rok slavil v březnu, ale lidé si už tehdy dávali předsevzetí

Předsevzetí - Kdo by nechtěl v Novém roce shodit pár kil?
Předsevzetí - Kdo by nechtěl v Novém roce shodit pár kil?

Reklama

Plánujete v Novém roce zhubnout? Jíst zdravěji? Více šetřit? Podle aktuálních průzkumů si v USA do Nového roku 2018 slíbí nějaké předsevzetí 44 procent lidí. Nejpopulárnější je slib být lepším člověkem a také slib zhubnout.

Jen málokdo ale ví, že novoroční předsevzetí jsou ve skutečnosti velice starým obyčejem. Podle odborníků si u příležitosti Nového roku dávali předsevzetí už lidé v době bronzové, asi před 4 tisíci let. Jejich sliby ale nesměřovaly na ně samotné, ale spíše na jejich okolí.

TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče

Rozdíl byl v tom, že dávné kultury v řadě případů slavily Nový rok nikoliv 1. ledna, ale podle starověkého římského kalendáře 1. března. Prvním úředním rokem, který začínal 1. lednem byl rok 190 př. n. l. 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907