Dávná tradice: Novoroční předsevzetí mají starobylý původ

02.01.2018 - Stanislav Mihulka

Ve starověku se Nový rok slavil v březnu, ale lidé si už tehdy dávali předsevzetí

Předsevzetí - Kdo by nechtěl v Novém roce shodit pár kil?
Předsevzetí - Kdo by nechtěl v Novém roce shodit pár kil?

Reklama

Plánujete v Novém roce zhubnout? Jíst zdravěji? Více šetřit? Podle aktuálních průzkumů si v USA do Nového roku 2018 slíbí nějaké předsevzetí 44 procent lidí. Nejpopulárnější je slib být lepším člověkem a také slib zhubnout.

Jen málokdo ale ví, že novoroční předsevzetí jsou ve skutečnosti velice starým obyčejem. Podle odborníků si u příležitosti Nového roku dávali předsevzetí už lidé v době bronzové, asi před 4 tisíci let. Jejich sliby ale nesměřovaly na ně samotné, ale spíše na jejich okolí.

TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče

Rozdíl byl v tom, že dávné kultury v řadě případů slavily Nový rok nikoliv 1. ledna, ale podle starověkého římského kalendáře 1. března. Prvním úředním rokem, který začínal 1. lednem byl rok 190 př. n. l. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907