Dávní Mayové používali části těl svých vůdců k výrobě sportovních pomůcek

05.08.2022 - Stanislav Mihulka

Urny objevené ve chrámovém komplexu na jihu Mexika vypovídají o zvláštním zacházení s mrtvými hodnostáři dávných Mayů

<p>Starověkou podobu rituální míčové hry provozují některé komunity dodnes. <em>(foto: Flickr, Dtraveller Cancun, CC BY-NC-ND 2.0)</em></p>

Starověkou podobu rituální míčové hry provozují některé komunity dodnes. (foto: Flickr, Dtraveller Cancun, CC BY-NC-ND 2.0)


Reklama

Archeologové nedávno zjistili, jak dávní Mayové řešili problém se zemřelými vůdci svého etnika. Zdá se, že části jejich těl využívali poněkud neobvyklým způsobem – vyráběli z nich míče, které sloužily k rituální hře. Hráli ji Mayové pod názvem pok-a-tok i Aztékové, kteří ji říkali tlachtli. Někdy se též nepřesně označuje jako pelota maya, čili „míč mayů“. Hra zřejmě pochází od Olméků, kteří s ní přišli zhruba v 6. století před naším letopočtem.

Na důkazy tohoto podivného obyčeje nedávno narazil se svými kolegy mexický archeolog Juan Yadeun Angulo z Národního institutu antropologie a historie. Během vykopávek ve chrámovém komplexu Toniná v jižním Mexiku objevili asi 400 uren, které obsahovaly směs popela z lidských těl, gumy, uhlí a kořenů rostlin.

Míče z mrtvých

Když jsme spojili tyto nálezy s nápisy, které jsme na tomto místě nalezli, dospěli jsme k závěru, že Mayové používali spálené lidské pozůstatky při výrobě gumových míčů pro rituální hru pok-a-tok,popisuje Angulo. Podle objevených nápisů šlo o rituální proces, který trval 260 dní.

TIP: Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo

Chrámový komplex Toniná existoval v klasickém období Mayů, v letech 500 až 687 našeho letopočtu a součástí komplexu bylo i hřiště na zmíněnou míčovou hru. Urny s pozůstatky výroby míčů byly objeveny asi 8 metrů pod místním chrámem Slunce. Podle Angula je pozoruhodné, že Mayové proměňovali mrtvá těla svých hodnostářů na praktické sportovní náčiní. Zřejmě šlo o propojení žijících lidí se zemřelými příslušníky elit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907