Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo

23.03.2018 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum mayského města Seibal odkrývá osudy tehdejších zvířat

<p>Mayská honorace si držela jaguáry jako domácí mazlíčky. Analýza izotopů ze zubů jaguárů prozradila, že byli krmeni kukuřicí</p>

Mayská honorace si držela jaguáry jako domácí mazlíčky. Analýza izotopů ze zubů jaguárů prozradila, že byli krmeni kukuřicí


Reklama

Archeologický průzkum v mayském městě Seibalu, ležícím v dnešní Guatemale, přinesl jeden z nejstarších dokladů o domestikaci a obchodě se zvířaty v této části světa. Archeologové zde odkryli mnoho kostí a zubů zvířat. Z analýzy izotopů v nalezených zubech vyplývá, že tato zvířata byla krmena kukuřicí, zřejmě již od velmi mladého věku. Analýza také prozradila, že některá ze zvířat byla do Seibalu dopravena ze vzdálené, s velkou pravděpodobností vulkanické, oblasti.

TIP: O vlásek: Mayskou civilizaci málem zlikvidovala gigantická sopečná exploze

Odborníci jsou přesvědčeni, že Mayové v Seibalu i jinde chovali jaguáry jako ceremoniální symboly moci. Osud psů byl tehdy mnohem méně ceremoniální, Mayové je chovali především kvůli jídlu. 

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: Ashley Sharpe/Smithsonian Tropical Research Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907