Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo

23.03.2018 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum mayského města Seibal odkrývá osudy tehdejších zvířat

<p>Mayská honorace si držela jaguáry jako domácí mazlíčky. Analýza izotopů ze zubů jaguárů prozradila, že byli krmeni kukuřicí</p>

Mayská honorace si držela jaguáry jako domácí mazlíčky. Analýza izotopů ze zubů jaguárů prozradila, že byli krmeni kukuřicí


Reklama

Archeologický průzkum v mayském městě Seibalu, ležícím v dnešní Guatemale, přinesl jeden z nejstarších dokladů o domestikaci a obchodě se zvířaty v této části světa. Archeologové zde odkryli mnoho kostí a zubů zvířat. Z analýzy izotopů v nalezených zubech vyplývá, že tato zvířata byla krmena kukuřicí, zřejmě již od velmi mladého věku. Analýza také prozradila, že některá ze zvířat byla do Seibalu dopravena ze vzdálené, s velkou pravděpodobností vulkanické, oblasti.

TIP: O vlásek: Mayskou civilizaci málem zlikvidovala gigantická sopečná exploze

Odborníci jsou přesvědčeni, že Mayové v Seibalu i jinde chovali jaguáry jako ceremoniální symboly moci. Osud psů byl tehdy mnohem méně ceremoniální, Mayové je chovali především kvůli jídlu. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: Ashley Sharpe/Smithsonian Tropical Research InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907