O vlásek: Mayskou civilizaci málem zlikvidovala gigantická sopečná exploze

22.04.2016 - Stanislav Mihulka

Staří Mayové měli v 6. století na kahánku. Obrovský výbuch vulkánu El Chichón je přivedl na pokraj totálního zániku


Reklama

Sopky svými erupcemi dovedou dávat život, mohou ho ale také brát. Když na to přijde, opravdu velké sopečné erupce mohou ohrozit i celé civilizace. Podle nového výzkumu se to možná stalo slavné civilizaci Mayů.

Mohutné vrstvy sopečného materiálu, které dnes nacházíme a které pocházejí z 6. století, svědčí o gigantické explozi. Doba exploze sopky El Chichón přitom spadá do konce tzv. klasického údobí mayské civilizace – a tedy i jejího největšího rozmachu. Přibližně dvě stě let po katastrofě (kolem roku 800) započal velký úpadek, tohoto dříve velkého národa - Mayové jižních nížin se změnili na primitivní pěstitele kukuřice, Mayové severních nížin se dostali pod vliv Toltéků a Mayové ve vysočinách se změnili v agresivní bojovníky.

TIP: Mayská vesnice pohřbená sopečnou erupcí

Sopka El Chichón se občas ozve i v dnešní obě. V roce 1982 odpálila mohutnou explozi, která zahrnovala zřícení části sopky a výron pyroklastických proudů. Za oběť řádění vulkánu tehdy padlo 9 vesnic a téměř 2 tisíce lidí.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Daniel Schwen / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907