Dechberoucí polární záře se pohybují v rytmu magnetického pole Země

13.09.2016 - Stanislav Mihulka

Vědci poprvé spojili taneční pohyby polární záře s pulzováním magnetického pole planety Země

Polární záře -<p>Snímek polární záře ze 2. září 2013 nad norským ostrovem Andoya</p>
Polární záře -

Snímek polární záře ze 2. září 2013 nad norským ostrovem Andoya


Reklama

Lidé pozorují majestátní polární záře od nepaměti. Jejich skutečnou podstatu, tedy že jde o elektromagnetický jev vyvolaný sluneční aktivitou, známe teprve asi 150 let. A teprve posledních pár desetiletí můžeme polární záře studovat detailně, hlavně díky satelitům a pozemním senzorům.

Vědci teď využili data z mise THEMIS (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms), která sbírá pětice identických sond. Vůbec poprvé se jim povedlo spojit přízračný tanec světelných cárů polární záře nad Kanadou a pulzování magnetického pole Země.

TIP: Slunce je nebezpečné. Kdy přijde další super erupce?

Když porozumíme polárním zářím, jejich vzniku i chování, tak se budeme lépe orientovat ve složitém prostředí blízkého vesmíru, které obklopuje naši planetu. Máme v úmyslu dobývat vesmír, tak nás pochopitelně zajímá, s čím se tam tak asi můžeme setkat.

  • Zdroj textu:

    NASA / Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907