Dechberoucí polární záře se pohybují v rytmu magnetického pole Země

13.09.2016 - Stanislav Mihulka

Vědci poprvé spojili taneční pohyby polární záře s pulzováním magnetického pole planety Země

Polární záře -<p>Snímek polární záře ze 2. září 2013 nad norským ostrovem Andoya</p>
Polární záře -

Snímek polární záře ze 2. září 2013 nad norským ostrovem Andoya


Reklama

Lidé pozorují majestátní polární záře od nepaměti. Jejich skutečnou podstatu, tedy že jde o elektromagnetický jev vyvolaný sluneční aktivitou, známe teprve asi 150 let. A teprve posledních pár desetiletí můžeme polární záře studovat detailně, hlavně díky satelitům a pozemním senzorům.

Vědci teď využili data z mise THEMIS (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms), která sbírá pětice identických sond. Vůbec poprvé se jim povedlo spojit přízračný tanec světelných cárů polární záře nad Kanadou a pulzování magnetického pole Země.

TIP: Slunce je nebezpečné. Kdy přijde další super erupce?

Když porozumíme polárním zářím, jejich vzniku i chování, tak se budeme lépe orientovat ve složitém prostředí blízkého vesmíru, které obklopuje naši planetu. Máme v úmyslu dobývat vesmír, tak nás pochopitelně zajímá, s čím se tam tak asi můžeme setkat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA / Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907