Nevšední delikatesy na talíři: Je libo žábu?

22.04.2019 - redakce Víkend

Žabí stehýnka patří k delikatesám, jimiž v Evropě proslula především Francie. Maso zmíněných obojživelníků si ale můžete vychutnat na stovky způsobů také v zemi, kde byste to zřejmě nečekali – na jihu Chorvatska, v deltě řeky Neretva


Reklama

Chorvatská kuchyně je neodmyslitelně spjata především s mořskými plody. Chorvatští restauratéři z jižního povodí Neretvy se však rozhodli dokázat, že si u nich mohou přijít na své i gurmáni, kteří plody moře zrovna nemusejí. Pochoutky ze zdejší řeky totiž prý hravě strčí do kapsy i tepelně upravené mořské zázraky. Turisty mají přitom nalákat především perfektně připravené žáby. 

Jako kuřecí

Delta Neretvy se od ostatní chorvatské krajiny v mnohém liší. Tvoří ji nepravidelně se střídající pole a sady, mezi nimiž probleskuje voda říčních ramen. Ve 2. století př. n. l. tu Římané založili významné město Narona, jehož pozůstatky lze obdivovat dodnes. Velmi úrodná půda a skvělé klimatické podmínky se zasloužily o to, že je region největším chorvatským producentem ovoce a zeleniny.

V neposlední řadě se pak bahnité oblasti staly také rájem žab. Receptů na zpracování masa drobných obojživelníků přitom existuje nepřeberné množství. Průvodce Martin Baška k tomu uvádí: „Pro nás představují žáby velkou pochoutku. Turisté se sice někdy bojí, že bude jídlo chutnat po rybině, ale hned po prvním soustu zjistí, že jsou žáby mnohem lepší než třeba kuře.“ Stejně jako kuřecí je přitom i žabí maso plné proteinů a minerálů.

Žabí guláš a nugetky

Největší oblibě se dnes těší žáby připravené na způsob kuřecích nugetek, obalované a smažené ve strouhance. Takto upravené maso se pak jí rukama – můžete tedy lehce odstranit kosti a vychutnat si křehký, lahodný a zdravý obsah. Na jednu porci je podle apetitu potřeba šest až dvanáct kousků, ovšem nachytat místní zelenohnědé skokany není vůbec snadné. Zdejší profesionální lovci si musí vystačit s holýma rukama, a k lovu žab proto používají malý trik – chytají většinou v noci, kdy žáby z loďky oslepí svítilnami, a pak už je prostě sbírají jako hrušky ze stromu.

TIP: Ochutnejte kyrgyzský kumys: Alkoholem kořeněný kefír z kobylího mléka

K oblíbeným pochutinám patří rovněž speciální guláš zvaný brodet. Jde o dušenou směs úhořího a žabího masa s rajčatovou omáčkou a pálivou paprikou, přičemž se tato pikantní a lehce stravitelná lahůdka nejčastěji servíruje s polentou, tedy kukuřičnou kaší. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Cooking in Sens

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907