Deset pater nad zemí: Otevření londýnského nebeského bazénu se blíží

28.04.2021 - Martin Reichman


Reklama

V roce 1837, v době výstavby nového Londýna, byla čtvrť Nine Elms jen nehostinnou bažinou. O dvě století později se mění v nejprestižnější adresu anglické megapole. Projekt nákladné revitalizace, který odstartoval v roce 2010, zlákal například Spojené státy, které přesunuly svou ambasádu na novou prestižní adresu. Podobné plány měla i například vláda Nizozemska (která ale od tohoto úmyslu před dvěma lety upustila) nebo vláda Číny.

Jedním z velkých lákadel nové Nine Elms bude i 25 metrů dlouhý nebeský bazén, klenoucí se 10 pater nad zemí. Celoakrylátový bazén je 5 metrů široký, 3,2 metru hluboký, má 20 centimetrů silné stěny a 30 centimetrů silné dno. Jeho hmotnost je (bez vody) 50 tun.

TIP: Nová dominanta Sydney: 40patrový eko-mrakodrap ze dřeva, skla a oceli

Sloužit má obyvatelům zrekonstruovaných domů, které originálním způsobem propojí. Na střeše bude plavcům k dispozici kompletní plážový servis s lehátky a letními bary. Kromě toho projektanti slibují úchvatný výhled na Londýn. Luxus pochopitelně nebude pro každého – ceny nových bytů startují na milionu liber (v přepočtu přibližně 30 milionů korun). Termín otevření nebeského bazénu je už za dveřmi – první plavci by si jej měli vyzkoušet již 19. května

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907