Nová dominanta Sydney: 40patrový eko-mrakodrap ze dřeva, skla a oceli

06.07.2020 - Martin Reichman

Globální softwarový gigant Atlassian představil plány na výstavbu svého nového sídla. Budova má měřit 180 metrů a její hlavní konstrukci má tvořit dřevo, sklo a ocel. Půjde tak o nejvyšší stavbu svého druhu na světě.


Reklama

Návrh nového sídla je dílem newyorského architektonického studia SHoP a australských architektů z BVN. Stavba by měla odstartovat již v příštím roce a hotová by měla být do roku 2025. Po svém dokončení má pojmout zhruba čtyři tisíce zaměstnanců Atlassianu, ve spodní části budovy počítá návrh s hotelem s necelou pětistovkou lůžek.

TIP: 70 pater a 350 metrů: V Tokiu má vzniknout nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

Novinka je pozoruhodná hned v několika ohledech – kromě originálního konstrukčního pojetí, které má proti konvenčním řešením přinést až 50% snížení uhlíkové stopy, bude budova energeticky zcela soběstačná. O dostatek energie na její provoz se má postarat fotovoltaické panely zasazené do fasády. Důležitou roli v energetické úspornosti stavby ale hraje i systém zelených zahrad a biotopů, které budou součástí čtyřpodlažních celků a související systém vytápění a odvětrávání.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907