Desítky ovcí pochodujících 12 dnů v kruhu: Jaké je vysvětlení jejich bizarního chování?

Desítky ovcí z čínské farmy pochodovaly 12 dnů v téměř dokonalém kruhu. Jaké je vysvětlení jejich podivného chování?

22.11.2022 - Martin ReichmanBezpečnostní kamera zachytila bizarní chování stáda ovcí na farmě v severní Číně. Poblíž města Pao-tchou zde několik dnů pochodovalo ovčí stádo čítající mnoho desítek zvířat v téměř dokonalém kruhu. Znepokojivý obraz pořádně zamotal hlavy laikům i odborníkům. Na přetřes přišly teorie o vlivu magnetického pole na chování zvířat, zazněly ale i hlasy, které v podivném chování ovcí viděly varování před blížící se přírodní katastrofou nebo rovnou apokalypsou.

S poněkud prozaičtějším vysvětlením přispěchali veterináři, kteří podivné chování ovcí spojují s infekčním onemocněním, způsobeným bakterií Listeria monocytogenes. Onemocnění, známé jako listerióza, se může přenášet kontaminovanou potravou, půdou nebo zvířecími výkaly.

Podle odborníků způsobuje širokou škálu příznaků, včetně nechutenství, skleslosti, ospalosti a také – nekoordinovaných a někdy i cyklicky opakujících se pohybů. Listerióza ale obvykle způsobuje smrt infikovaných zvířat do 48 hodin, takže není jasné, jak by mohly ovce pokračovat v chůzi po dobu 12 dnů.

Nevyhovující podmínky?

Britský profesor Matt Bell ze zemědělské katedry Hartpury College v Gloucesteru proto nabízí pro podivné chování ovcí jiné vysvětlení – zvířata podle něj mohou být frustrována z dlouhého pobytu v nevyhovujících nebo příliš malých stájích. „Pokud zvířata nemají vyhovující podmínky, rychle mohou získat nežádoucí stereotypní návyky a chování. Ovce jsou navíc stádová zvířata a snadno se nechají strhnout i několika kusy,“ přibližuje profesor Bell své vysvětlení pro magazín Newsweek. Bellovo vysvětlení podporuje i tvrzení chovatelky, která pro britský deník Metro uvedla, že na počátku se podivné chování týkalo jen několika kusů jejího stáda. Později se přidaly další kusy, a nakonec v kruhu pochodovalo celé stádo.

Ani vysvětlení profesora Bella ale nepřináší odpovědi na úplně všechny otázky. Bizarní chování se totiž týkalo pouze jediného stáda z celkem 32, které čínská farmářka chová. Bylo by tak poněkud zvláštní, kdyby pouze jedno stádo mělo nevyhovující podmínky.


Další články v sekci