Desítky ovcí pochodujících 12 dnů v kruhu: Jaké je vysvětlení jejich bizarního chování?

22.11.2022 - Martin Reichman

Desítky ovcí z čínské farmy pochodovaly 12 dnů v téměř dokonalém kruhu. Jaké je vysvětlení jejich podivného chování?


Reklama

Bezpečnostní kamera zachytila bizarní chování stáda ovcí na farmě v severní Číně. Poblíž města Pao-tchou zde několik dnů pochodovalo ovčí stádo čítající mnoho desítek zvířat v téměř dokonalém kruhu. Znepokojivý obraz pořádně zamotal hlavy laikům i odborníkům. Na přetřes přišly teorie o vlivu magnetického pole na chování zvířat, zazněly ale i hlasy, které v podivném chování ovcí viděly varování před blížící se přírodní katastrofou nebo rovnou apokalypsou.

S poněkud prozaičtějším vysvětlením přispěchali veterináři, kteří podivné chování ovcí spojují s infekčním onemocněním, způsobeným bakterií Listeria monocytogenes. Onemocnění, známé jako listerióza, se může přenášet kontaminovanou potravou, půdou nebo zvířecími výkaly.

Podle odborníků způsobuje širokou škálu příznaků, včetně nechutenství, skleslosti, ospalosti a také – nekoordinovaných a někdy i cyklicky opakujících se pohybů. Listerióza ale obvykle způsobuje smrt infikovaných zvířat do 48 hodin, takže není jasné, jak by mohly ovce pokračovat v chůzi po dobu 12 dnů.

Nevyhovující podmínky?

Britský profesor Matt Bell ze zemědělské katedry Hartpury College v Gloucesteru proto nabízí pro podivné chování ovcí jiné vysvětlení – zvířata podle něj mohou být frustrována z dlouhého pobytu v nevyhovujících nebo příliš malých stájích. „Pokud zvířata nemají vyhovující podmínky, rychle mohou získat nežádoucí stereotypní návyky a chování. Ovce jsou navíc stádová zvířata a snadno se nechají strhnout i několika kusy,“ přibližuje profesor Bell své vysvětlení pro magazín Newsweek. Bellovo vysvětlení podporuje i tvrzení chovatelky, která pro britský deník Metro uvedla, že na počátku se podivné chování týkalo jen několika kusů jejího stáda. Později se přidaly další kusy, a nakonec v kruhu pochodovalo celé stádo.

Ani vysvětlení profesora Bella ale nepřináší odpovědi na úplně všechny otázky. Bizarní chování se totiž týkalo pouze jediného stáda z celkem 32, které čínská farmářka chová. Bylo by tak poněkud zvláštní, kdyby pouze jedno stádo mělo nevyhovující podmínky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907