Detailní pohled na černou díru? Díky dalekohledu o velikosti Země již za rok

14.01.2016 - Martin Reichman

Síť devíti největších radioteleskopů se pokusí zmapovat nejbližší okolí černých děr. První výstupy by mohly být k dispozici již za rok


Reklama

Devět největších radioteleskopů světa se spojilo v projektu EHT (Event Horizon Telescope), aby společně pořídily snímek Sagittarius A* - černé díry v srdci Mléčné dráhy. Jak vypadá naše černá díra, bychom podle vědců mohli vidět již v roce 2017.

Jak vyfotit DVD na Měsíci

Černá díra Sagittarius A* má průměr zhruba 24 milionů kilometrů a je tak zhruba 17× větší než Slunce. Nachází se přibližně 25 tisíc světelných let od Země a jeho velikost tak z pohledu pozemšťanů odpovídá DVD pohozenému na povrchu Měsíce. Samotnou černou díru navíc halí těžko prostupný oblak prachu a plynu, který sebevětším teleskopům znemožňuje cokoli detailnějšího zaznamenat.

Dalekohled o velikosti Země 

Na projektu EHT spolupracují teleskopy nacházející se na velkých observatořích v Antarktidě, Chile, Havaji, Španělsku, Mexiku a v Arizoně. Společně vytvoří jeden virtuální teleskop označovaný jako „dalekohled o velikosti Země“

Cílem projektu EHT pochopitelně není výhradně Sagittarius A* ale pozorování černých děr obecně. V hledáčku vědců je kromě černé díry Mléčné dráhy také daleko větší supermasivní černá díra v galaxii Messier 87. Citlivé detektory radioteleskopů budou analyzovat záření přicházející na vlnových délkách 1,3 milimetru a oproti dřívějším pokusům má EHT přinést zcela bezprecedentní podrobnosti o těchto tajemných vesmírných objektech.

Jak bude výsledný obraz vypadat, vědci zatím nechtějí specifikovat. Pokud pokus vyjde, půjde svým způsobem o další potvrzení (nebo naopak zpochybnění) Einsteinovy obecné teorie relativity. Podle profesora Feryala Ozela je tato událost srovnatelná s průletem sondy New Horizons kolem Pluta.

Projet EHT formálně odstartoval již v roce 2000, tehdy se do něj zapojily radioteleskopy na Havaji, v Arizoně a v Kalifornii. V roce 2015 se k projektu připojily i teleskopy ALMA operující na observatoři v Chile a dalším do party bude radioteleskop z observatoře v Grónsku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907