Detailní pohled na černou díru? Díky dalekohledu o velikosti Země již za rok

14.01.2016 - Martin Reichman

Síť devíti největších radioteleskopů se pokusí zmapovat nejbližší okolí černých děr. První výstupy by mohly být k dispozici již za rok


Reklama

Devět největších radioteleskopů světa se spojilo v projektu EHT (Event Horizon Telescope), aby společně pořídily snímek Sagittarius A* - černé díry v srdci Mléčné dráhy. Jak vypadá naše černá díra, bychom podle vědců mohli vidět již v roce 2017.

Jak vyfotit DVD na Měsíci

Černá díra Sagittarius A* má průměr zhruba 24 milionů kilometrů a je tak zhruba 17× větší než Slunce. Nachází se přibližně 25 tisíc světelných let od Země a jeho velikost tak z pohledu pozemšťanů odpovídá DVD pohozenému na povrchu Měsíce. Samotnou černou díru navíc halí těžko prostupný oblak prachu a plynu, který sebevětším teleskopům znemožňuje cokoli detailnějšího zaznamenat.

Dalekohled o velikosti Země 

Na projektu EHT spolupracují teleskopy nacházející se na velkých observatořích v Antarktidě, Chile, Havaji, Španělsku, Mexiku a v Arizoně. Společně vytvoří jeden virtuální teleskop označovaný jako „dalekohled o velikosti Země“

Cílem projektu EHT pochopitelně není výhradně Sagittarius A* ale pozorování černých děr obecně. V hledáčku vědců je kromě černé díry Mléčné dráhy také daleko větší supermasivní černá díra v galaxii Messier 87. Citlivé detektory radioteleskopů budou analyzovat záření přicházející na vlnových délkách 1,3 milimetru a oproti dřívějším pokusům má EHT přinést zcela bezprecedentní podrobnosti o těchto tajemných vesmírných objektech.

Jak bude výsledný obraz vypadat, vědci zatím nechtějí specifikovat. Pokud pokus vyjde, půjde svým způsobem o další potvrzení (nebo naopak zpochybnění) Einsteinovy obecné teorie relativity. Podle profesora Feryala Ozela je tato událost srovnatelná s průletem sondy New Horizons kolem Pluta.

Projet EHT formálně odstartoval již v roce 2000, tehdy se do něj zapojily radioteleskopy na Havaji, v Arizoně a v Kalifornii. V roce 2015 se k projektu připojily i teleskopy ALMA operující na observatoři v Chile a dalším do party bude radioteleskop z observatoře v Grónsku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907