Děti Inků určené k obětování dostávaly koku a antidepresiva z ayahuascy

23.05.2022 - Stanislav Mihulka

Toxikologická analýza vlasů a nehtů mumií odhalila, že obětované děti Inků dostávaly před smrtí upravený koktejl z ayahuascy – známé též jako „liána mrtvých“

<p>Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.</p>

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.


Reklama

Svět dávných Inků byl plný rituálů a jedním z nejvýznamnějších byl rituál „capacocha“, během něhož byly obětovány děti a mladé ženy, považované za krásné a čisté. Většina z nich podle všeho pocházela z bohatého prostředí a zřejmě šlo o zástupce významných rodin. Oběti byly dovedeny na místo vysoko v horách, kde byly ubity ranou do hlavy anebo zemřely jiným způsobem, aby se staly vyslanci Inků u jejich božstev.

Z dnešního pohledu krutá praktika musela být mimořádně stresující, především pro obětované děti. Jak zjistil tým odborníků, který vedla Dagmara Socha z polské Varšavské univerzity, oběti před poslední cestou dostávaly podpůrné prostředky. Ukazují to toxikologické analýzy mumií obětí z oblasti vyhaslé andské sopky Ampato v jižním Peru, obětované před více než 500 lety.

Psychedelický lektvar

Badatelé prozkoumali vlasy a nehty těchto mumií s pomocí kapalinové chromatografie s hmotnostní spektrometrií. Objevili v nich alkaloidy a metabolity z listů koky, které Inkové žvýkali jako účinný stimulant. Kromě nich tam nalezli alkaloidy z ayahuascy, čili „liány mrtvých“, psychedelické směsi, která se vaří z pralesních rostlin v Amazonii. Nebyl ale mezi nimi tryptamin, který je obvykle zodpovědný za živé a intenzivní halucinace při užívání ayhuascy. Rovněž nebyl nalezen alkohol, což ale nevylučuje jeho podání těsně před smrtí.

Z výsledků analýz také vyplývá, že děti Inků, určené k obětování, během svého putování na obětiště, které mohlo trvat dlouhé týdny, žvýkaly velké množství koky a užívaly upravenou ayahuascu. Podle všeho to nebylo kvůli psychedelickým prožitkům, ale proti depresím a úzkosti. Zřejmě šlo o záměr –Inkové věděli, že rostliny ze směsi ayahuascy takové účinky mají. Alkaloidy z ayahuascy se ostatně používají k léčbě depresí i v dnešní době.

TIP: Rozhovor s českou odbornicí: Jak vypadaly krvavé rituály a oběti dávných Mayů

Pro nás je obtížné si představit, co tyto děti prožívaly. V jejich myšlenkách se zřejmě mísila hrdost z toho, že se stanou mystickými vyslanci, oslavovanými společně se samotnými bohy, se strachem ze smrti a s únavou z náročné cesty. Podle zpráv kronikářů byla přitom pozitivní nálada obětí velmi důležitá, aby oběť byla „úspěšná“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907