Digitální model odkrývá tajemství záhadného „mechanismu z Antikythéry“

15.03.2021 - Stanislav Mihulka

Jak pracoval a k čemu sloužil nejstarší analogový počítač, známý jako mechanismus u Antikythéry? Alespoň část odpovědí přináší jeho digitální model…

<p>Digitální model rozloženého mechanismu z Antikythéry.</p>

Digitální model rozloženého mechanismu z Antikythéry.


Reklama

Už je to 120 let, co byl ve vraku římské lodi u řeckého ostrova Antikythéra objevený podivuhodný „mechanismus z Antikythéry“. Loď se přitom potopila zhruba v letech 70 až 60 před naším letopočtem a mechanismus byl vyroben někdy v letech 150 až 100 před naším letopočtem. Objevené zařízení zhruba velikosti krabice od bot je řecký astronomický kalkulátor s komplikovaným systémem ozubených kol s diferenciálními převody, který musel být na samotné hraně možností tehdejších inženýrů. 

Kolem mechanismu se vyrojila celá řada teorií, které nabízely více či méně uvěřitelná vysvětlení o jeho původu. Postupně se ukázalo, že jde o velmi důmyslné, ale nikterak magické zařízení, které sloužilo k předpovídání pozic Slunce, Měsíce a planet, stejně jako zatmění Měsíce a Slunce. Je to vlastně ručně poháněný analogový počítač, nejstarší svého druhu. Znalosti o konstrukci zařízení se ztratily z historie a trvalo tisíc let, než se podobné strojky znovu objevily.

Rekonstrukce mechanismu z Antikythéry

Problém je v tom, že se z původního mechanismu zachovala jen asi jedna třetina původní konstrukce, navíc ještě poškozená pobytem na mořském dně. Zařízení je intenzivně zkoumáno různými moderními metodami, stále ale plně nerozumíme tomu, jak fungovalo a co všechno dokázalo. Tony Freeth z britské University College London a jeho tým nedávno vytvořili věrný digitální model mechanismu z Antikythéry, který je v souladu se všemi doposud získanými důkazy o jeho fungování.

TIP: Vědci objevili lidské pozůstatky ve slavném vraku z Antikythéry

Díky modelu se vědcům podařilo odhalit nové funkce mechanismu. Badatelé například zjistili, že na textech mechanismu jsou zmíněné 462 letý cyklus pro Venuši a 442 letý cyklus pro Saturn. To jsou velmi přesné hodnoty, které souvisejí se zdánlivými cykly těchto planet při pozorování ze Země. Akademiky překvapilo, že tohle Řekové před naším letopočtem věděli. Zároveň se jim podařilo přiřadit část systému mechanismu z Antikythéry právě ke zmíněnému cyklu Venuše. Dalším krokem bude výroba repliky mechanismu podle modelu, s využitím původních technologií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907