Digitální model odkrývá tajemství záhadného „mechanismu z Antikythéry“

Jak pracoval a k čemu sloužil nejstarší analogový počítač, známý jako mechanismus u Antikythéry? Alespoň část odpovědí přináší jeho digitální model…

15.03.2021 - Stanislav MihulkaUž je to 120 let, co byl ve vraku římské lodi u řeckého ostrova Antikythéra objevený podivuhodný „mechanismus z Antikythéry“. Loď se přitom potopila zhruba v letech 70 až 60 před naším letopočtem a mechanismus byl vyroben někdy v letech 150 až 100 před naším letopočtem. Objevené zařízení zhruba velikosti krabice od bot je řecký astronomický kalkulátor s komplikovaným systémem ozubených kol s diferenciálními převody, který musel být na samotné hraně možností tehdejších inženýrů. 

Kolem mechanismu se vyrojila celá řada teorií, které nabízely více či méně uvěřitelná vysvětlení o jeho původu. Postupně se ukázalo, že jde o velmi důmyslné, ale nikterak magické zařízení, které sloužilo k předpovídání pozic Slunce, Měsíce a planet, stejně jako zatmění Měsíce a Slunce. Je to vlastně ručně poháněný analogový počítač, nejstarší svého druhu. Znalosti o konstrukci zařízení se ztratily z historie a trvalo tisíc let, než se podobné strojky znovu objevily.

Rekonstrukce mechanismu z Antikythéry

Problém je v tom, že se z původního mechanismu zachovala jen asi jedna třetina původní konstrukce, navíc ještě poškozená pobytem na mořském dně. Zařízení je intenzivně zkoumáno různými moderními metodami, stále ale plně nerozumíme tomu, jak fungovalo a co všechno dokázalo. Tony Freeth z britské University College London a jeho tým nedávno vytvořili věrný digitální model mechanismu z Antikythéry, který je v souladu se všemi doposud získanými důkazy o jeho fungování.

TIP: Vědci objevili lidské pozůstatky ve slavném vraku z Antikythéry

Díky modelu se vědcům podařilo odhalit nové funkce mechanismu. Badatelé například zjistili, že na textech mechanismu jsou zmíněné 462 letý cyklus pro Venuši a 442 letý cyklus pro Saturn. To jsou velmi přesné hodnoty, které souvisejí se zdánlivými cykly těchto planet při pozorování ze Země. Akademiky překvapilo, že tohle Řekové před naším letopočtem věděli. Zároveň se jim podařilo přiřadit část systému mechanismu z Antikythéry právě ke zmíněnému cyklu Venuše. Dalším krokem bude výroba repliky mechanismu podle modelu, s využitím původních technologií.


Další články v sekci