Dinosaurus „Smrtka“ byl starším bratrancem Tyrannosaura rexe v Kanadě

11.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nově popsaný kanadský dinosaurus přezdívaný „Smrtka“ byl postrachem ekosystémů před 80 miliony let

<p>Osmimetrový predátor <strong><em>Thanatotheristes degrootorum</em></strong>.</p>

Osmimetrový predátor Thanatotheristes degrootorum.


Reklama

Populární Tyrannosaurus rex a jeho příbuzní budili respekt nejen v krajině na sklonku druhohor, ale také mezi dnešními paleontology. Dokládá to i velmi výmluvné pojmenování nedávno objeveného tyranosaurida, který děsil tehdejší obyvatele Alberty v severní Americe v období křídy, před zhruba 80 miliony let.

Nový dinosaurus nese jméno odvozené z řečtiny Thanatotheristes degrootorum, neboli česky „Thanatův plenitel“, což je možné zkráceně přeložit jako „smrtka“. Paleontologové ho tak nazvali kvůli tomu, že tento osmimetrový dravec je prvním známým velkým vrcholovým predátorem Kanady té doby. Mezi sebou mu prý důvěrně přezdívají „Thanatos“, podle boha smrti z řecké mytologie.

TIP: Scotty z Kanady je největší a nejstarší Tyrannosaurus rex, jakého jsme kdy našli

Podle známých fosilních nálezů je thanatotheristes nejstarším příslušníkem skupiny tyranosauridů v severní Americe. Samotný Tyrannosaurus rex žil až na samotném konci křídy, před 66 miliony let. Podle odborníků tento vrcholový predátor zřejmě lovil jiné velké dinosaury té doby, především „kachnozobé“ a „rohaté“ býložravé dinosaury.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: Voris et al. (2020)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907