Díra plná ohně: Turkmenský kráter Darvaza hoří již půl století

29.07.2022 - Marek Telička

Pokud byste se dostali do srdce turkmenské pouště Karakum a stanuli na okraji kráteru Darvaza, mohli byste snadno podlehnout dojmu, že vás nohy donesly až k předpeklí. Stejný dojem měli z lokality i místní obyvatelé, kteří kráter s trvale hořícím zemním plynem pojmenovali „Díra do pekel“.

<p>Hořící jáma kráteru Darvaza je velká přibližně jako fotbalový stadion a bez ustání hoří už půl století. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Hořící jáma kráteru Darvaza je velká přibližně jako fotbalový stadion a bez ustání hoří už půl století. (foto: Shutterstock)


Reklama

Ačkoli neexistují záznamy o tom, jak přesně útvar vznikl, jde s největší pravděpodobností o pozůstatek nepovedeného průzkumného vrtu. Pouze ústně koluje historka o tom, jak se v 70. letech 20. století propadla zem pod vrtnou soupravou sovětských vědců. Ti se pak pokusili zlikvidovat škodlivé plyny pomocí plamenů a možná doufali, že oheň nebude mít dlouhého trvání. 

TIP: Turkmenistán zvažuje uzavření „brány do pekla“ v poušti Karakum

O půl století později ale obří jáma stále hoří a nic nenasvědčuje tomu, že by zásoby plynu docházely. (Turkmenistán koneckonců disponuje jedněmi z nejrozsáhlejších ložisek zemního plynu na světě.) Jeden z lidí, kteří místo navštívili, popisuje klima na okraji jámy takto: „Žár stoupající z kráteru je nesnesitelný a odpolední slunce teplo ještě zesiluje … Představte si horko, které vás udeří do obličeje při otevření trouby. Jen je mnohem teplejší, útočí na celé vaše tělo a nedá se mu tak snadno vyhnout.“ 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907