Turkmenistán zvažuje uzavření „brány do pekla“ v poušti Karakum

14.01.2022 - Stanislav Mihulka

Vládce Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedow opět požaduje uzavření „brány do pekla“. Kráter s hořícím metanem si ale zatím s takovými pokusy vždy poradil

<p>Brána do pekla měla podle odhadů hořet jen několik dní. Plameny však neuhasly ani po 50 letech.</p>

Brána do pekla měla podle odhadů hořet jen několik dní. Plameny však neuhasly ani po 50 letech.


Reklama

Uprostřed pouště Karakum, poblíž oázy Darvaza na území Turkmenistánu, se nachází „brána do pekla“. Vytvořili ji sovětští geologové v roce 1971, když prováděli průzkum ložiska zemního plynu. Během průzkumu došlo k propadnutí podloží a vzniku velkého kráteru o průměru asi 70 metrů a hloubce přibližně 20 metrů.

Při této nehodě byly proraženy izolační vrstvy horniny a do kráteru začal proudit zemní plyn. Geologové se rozhodli zabránit šíření plynu do okolí tím, že plyn v kráteru zapálí. Předpokládali, že ložisko brzy vyhoří a kráter samovolně vyhasne. To se ale nestalo.

Pekelná atrakce v poušti Karakum

Plyn uniká již přes 50 let a stále hoří, přičemž teplota v kráteru se pohybuje kolem 1 000 °C. Brána do pekla se mezitím stala jednou z hlavních turistických atrakcí Turkmenistánu. Hořící kráter v pusté poušti vytváří jedinečnou scenérii, především během noci, kdy vyniknou plameny hořícího zemního plynu.

TIP: Když se Země rozhněvá: V Turkmenistánu stvořili geologové kráter s teplotou 1 000 °C

Ne každý má bránu do pekla v lásce. Dlouholetý prezident nebo spíše diktátor Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedow, který zemi vládne téměř 16 let, již v roce 2010 nařídil únik plynu uzavřít. Dodnes se to ale nepodařilo.

Letos 8. ledna Berdimuhamedow s tímto tématem opět vystoupil ve státní televizi a požádal o nalezení řešení, které bránu do pekla definitivně uzavře. Odvolával se přitom na zdraví obyvatel v okolní poušti a na ztráty cenného vývozního artiklu. V minulosti přitom turkmenistánské úřady hořící kráter propagovaly coby turistickou atrakci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907