Turkmenistán zvažuje uzavření „brány do pekla“ v poušti Karakum

Vládce Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedow opět požaduje uzavření „brány do pekla“. Kráter s hořícím metanem si ale zatím s takovými pokusy vždy poradil

14.01.2022 - Stanislav MihulkaUprostřed pouště Karakum, poblíž oázy Darvaza na území Turkmenistánu, se nachází „brána do pekla“. Vytvořili ji sovětští geologové v roce 1971, když prováděli průzkum ložiska zemního plynu. Během průzkumu došlo k propadnutí podloží a vzniku velkého kráteru o průměru asi 70 metrů a hloubce přibližně 20 metrů.

Při této nehodě byly proraženy izolační vrstvy horniny a do kráteru začal proudit zemní plyn. Geologové se rozhodli zabránit šíření plynu do okolí tím, že plyn v kráteru zapálí. Předpokládali, že ložisko brzy vyhoří a kráter samovolně vyhasne. To se ale nestalo.

Pekelná atrakce v poušti Karakum

Plyn uniká již přes 50 let a stále hoří, přičemž teplota v kráteru se pohybuje kolem 1 000 °C. Brána do pekla se mezitím stala jednou z hlavních turistických atrakcí Turkmenistánu. Hořící kráter v pusté poušti vytváří jedinečnou scenérii, především během noci, kdy vyniknou plameny hořícího zemního plynu.

TIP: Když se Země rozhněvá: V Turkmenistánu stvořili geologové kráter s teplotou 1 000 °C

Ne každý má bránu do pekla v lásce. Dlouholetý prezident nebo spíše diktátor Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedow, který zemi vládne téměř 16 let, již v roce 2010 nařídil únik plynu uzavřít. Dodnes se to ale nepodařilo.

Letos 8. ledna Berdimuhamedow s tímto tématem opět vystoupil ve státní televizi a požádal o nalezení řešení, které bránu do pekla definitivně uzavře. Odvolával se přitom na zdraví obyvatel v okolní poušti a na ztráty cenného vývozního artiklu. V minulosti přitom turkmenistánské úřady hořící kráter propagovaly coby turistickou atrakci.


Další články v sekci