Dlouho před postavením monumentu bylo Stonehenge významným lovištěm

05.05.2022 - Stanislav Mihulka

Tisíce let před vztyčením kamenů se Stonehenge stalo důležitým místem pro lovce a sběrače období mezolitu

<p>Stonehenge stojí na jihu Anglie asi pět tisíc let.</p>

Stonehenge stojí na jihu Anglie asi pět tisíc let.


Reklama

Nejstarší stavby monumentu u anglického Salisbury, který dnes známe jako Stonehenge, vznikly asi před 5 tisíci lety. Jaká ale byla historie tohoto místa před vybudováním Stonehenge? Archeologové jsou přesvědčeni, že kamenný monument nevznikl „na zelené louce“. Toto místo bylo podle nich významné už dlouho předtím, nejspíš od konce nejmladší doby ledové.

Archeolog Samuel Hudson z britské Southamptonské univerzity a jeho spolupracovníci prozkoumali místo zvané Blick Mead, které se nachází na hranici lokality „Stonehenge World Heritage Site“. Postupovali důkladně a do svého výzkumu zahrnuli analýzy dávného pylu rostlin, spor hub a pozůstatků živočichů, stejně jako analýzy DNA tehdejších organismů.

Krajina lovců a velkých býložravců

Z jejich výsledků vyplynulo, že zhruba čtyři tisíce let před postavením kamenů bylo Stonehenge významným lovištěm. Bývaly tam vlhké louky a travnaté pláně, společně s listnatými lesy. Na pláních se pásli velcí býložravci, jako například pratuři a ti byli v centru pozornosti mezolitických lovců a sběračů. 

TIP: Co prozradil dlouho ztracený kousek kamene ze Stonehenge?

Kolem historie Stonehenge před vznikem slavného monumentu se vedou vášnivé debaty. Část odborníků se domnívá, že kameny Stonehenge byly vztyčeny v podstatě neobydlené lesnaté krajině. Výzkum Hudsonova týmu dává za pravdu představám, podle nichž šlo o krajinu, která byla zalesněná jen z části, a zároveň měla již dlouho před monumentem význam před mezolitické lovce a sběrače. 

Podle vědců je lokalita Stonehenge World Heritage Site všeobecně uznávaná jako významné centrum v krajině během neolitu a doby bronzové. Teď je podle nich také zřejmé, že lužní louky ve Stonehenge si vybrali již dávno předtím k životu a k lovu lovci a sběrači období mezolitu, zřejmě již před 10 500 lety.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907