Japonští vědci zjistili, že lék na vysoký tlak aktivuje procesy opravy mitochondrií v buňkách, a tím je omlazuje
Metolazon je diuretikum, které se už asi půl století používá při léčbě vysokého tlaku a srdečního selhání. Japonští odborníci z Osaka City University přišli na to, že tento lék dokáže u háďátek spustit buněčné procesy, které vedou k „omlazování“ buněk a tím prodlužují život. Výzkum také naznačuje, že by takový mechanismus měl fungovat i u lidí, čehož bychom pochopitelně mohli využít.
Významným cílem v boji proti stárnutí jsou mitochondrie, buněčné organely, které zajišťují energii. S postupujícím věkem přestávají fungovat, což souvisí s řadou projevů stárnutí. Zároveň ale existují procesy, které mohou mitochondrie opravit. V jednom z takových procesů hraje důležitou roli gen hsp-6. Eriko Kage-Nakadai a její spolupracovníci testovali asi tři tisíce známých léků a zjišťovali, zda některý z nich aktivuje gen hsp-6.
TIP: Našli jsme lék na stáří? DNA mitochondrií v buňkách ovládá stárnutí kůže
Podařilo se jim zjistit, že právě metolazon tento gen výrazným způsobem aktivuje. Následně vědci ověřovali vliv metolazonu na stárnutí u háďátek obecných, která se mimo jiné běžně využívají právě ve výzkumu stárnutí. Experimenty potvrdily, že metolazon skutečně těmto háďátkům nezanedbatelným způsobem prodlužuje život.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)