Dlouho známý lék proti vysokému tlaku by mohl prodlužovat život

26.12.2020 - Stanislav Mihulka

Japonští vědci zjistili, že lék na vysoký tlak aktivuje procesy opravy mitochondrií v buňkách, a tím je omlazuje

<p>Dočkáme se léku proti stáří?</p>

Dočkáme se léku proti stáří?


Reklama

Metolazon je diuretikum, které se už asi půl století používá při léčbě vysokého tlaku a srdečního selhání. Japonští odborníci z Osaka City University přišli na to, že tento lék dokáže u háďátek spustit buněčné procesy, které vedou k „omlazování“ buněk a tím prodlužují život. Výzkum také naznačuje, že by takový mechanismus měl fungovat i u lidí, čehož bychom pochopitelně mohli využít.

Významným cílem v boji proti stárnutí jsou mitochondrie, buněčné organely, které zajišťují energii. S postupujícím věkem přestávají fungovat, což souvisí s řadou projevů stárnutí. Zároveň ale existují procesy, které mohou mitochondrie opravit. V jednom z takových procesů hraje důležitou roli gen hsp-6. Eriko Kage-Nakadai a její spolupracovníci testovali asi tři tisíce známých léků a zjišťovali, zda některý z nich aktivuje gen hsp-6.

TIP: Našli jsme lék na stáří? DNA mitochondrií v buňkách ovládá stárnutí kůže

Podařilo se jim zjistit, že právě metolazon tento gen výrazným způsobem aktivuje. Následně vědci ověřovali vliv metolazonu na stárnutí u háďátek obecných, která se mimo jiné běžně využívají právě ve výzkumu stárnutí. Experimenty potvrdily, že metolazon skutečně těmto háďátkům nezanedbatelným způsobem prodlužuje život.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907