Analýza kravské DNA naznačuje, že prvními americkými kovboji byli afričtí otroci

Clint Eastwood a podobní hrdinové Divokého západu jsou možná jen romantickým mýtem. Výzkum kravské DNA naznačuje, že prvními kovboji byli ve skutečnosti afričtí otroci.

01.10.2023 - Stanislav MihulkaV Americe se první krávy objevily až s příchodem Kryštofa Kolumba na konci 15. století, který je přivezl pro španělskou kolonii na ostrově Hispaniola. Odborníci se dlouho domnívali, že původní stáda skotu v Americe pocházela z Evropy, s přestupnou stanicí na Kanárských ostrovech, kde se choval evropský skot.

Nový pohled na historii chovu skotu v Novém světě nabízí pozoruhodný výzkum, který nedávno zveřejnil časopis Scientific Reports. Zooarcheolog Nicolas Delsol z Floridského přírodopisného muzea a jeho kolegové prostudovali sekvence DNA, které získali z pozůstatků 21 krav, pocházejících z pěti různých amerických archeologických lokalit z 16. až 18. století.

Ranče otrokářů

Sedm z nejstarších vzorků DNA, které pocházejí z lokality Puerto Real na Haiti, tedy na ostrově Hispaniola, z první poloviny 16. století, vykazuje rysy, které potvrzují těsnou vazbu na evropská stáda skotu. Vzorek z lokality Bellas Artes v Mexiku, ale obsahuje genom, který je u evropského skotu naprosto výjimečný. Podle badatelů jde se vší pravděpodobností o import skotu přímo z afrického kontinentu, k němuž došlo v první polovině 17. století.

Naše výsledky jsou v souladu s moderním výzkumem historie otroctví,potvrzuje Delsol pro internetový magazín Interesting Engineering. „Ukazuje se, že zotročení Afričané hráli ústřední roli při vzniku rančů se stády skotu na amerických kontinentech.“ Tyto ranče se v Americe šířily od 16. století a svým rozsahem zastínily původní evropskou verzi, která se v té době těšila popularitě ve Španělsku a Portugalsku.

TIP: Analýzy dávné DNA osvětlují původ Svahilců na pobřeží východní Afriky

Historici se domnívají, že otrokáři útočili na západoafrické pastevce a unášeli je i s jejich dobytkem. Je tak možné, že právě zkušení afričtí pastevci se stávali prvními kovboji na amerických rančích a že právě oni vynalezli chytání krav či býků do lasa. Není vyloučeno, že bez afrických otroků by americké ranče nebyly tak úspěšné.


Další články v sekci