Dnes nás čeká částečné zatmění Slunce: Úplné bude k vidění až za 114 let

10.06.2021 - Jan Píšala

Dnešní obloha nabídne nevšední podívanou, která nás v České republice míjela šest let. Tak dlouhá doba totiž uplynula od posledního zatmění Slunce, jež jsme mohli z našich končin zahlédnout

<p>Osmdesát procent. Tolik nám z naší životodárné hvězdy zůstane na nebi 10. června…</p>

Osmdesát procent. Tolik nám z naší životodárné hvězdy zůstane na nebi 10. června…


Reklama

Částečné zatmění Slunce odstartuje v dopoledních hodinách, bude však poněkud nesmělé. Měsíc, který jej vyvolá nasunutím mezi Zemi a Slunce, se bude zdráhat „zakousnout“ se do naší denní hvězdy pořádně. Zažijeme zkrátka jen částečné zatmění a i v tom nejlepším případě zakryje zemský souputník pouze 17 % průměru zářivého slunečního disku.

Ukousnuto Měsícem

Přesný start zatmění bude záležet na tom, odkud z České republiky jej budete sledovat. Následující časové údaje se vztahují k 50. rovnoběžce severní šířky a 15. poledníku východní délky, tedy k souřadnicím přibližně v centru naší země. Budete-li se nacházet v západní části republiky, počítejte s několikaminutovým předstihem, zatímco ve východní polovině naopak s obdobně dlouhým zpožděním. Ať už se ovšem budete na zatmění dívat odkudkoliv, vždy dodržujte všechna nezbytná bezpečnostní opatření (viz Jak si bezpečně užít zatmění Slunce?). 

První náznak temné měsíční siluety se na Slunci objeví v 11:44 SELČ, a to při pravém horním okraji jeho disku. V následujících 112 minutách jej Měsíc „olízne“ shora, přičemž maximální fáze zatmění nastane ve 12:39. Tehdy zůstanou odhaleny zhruba čtyři pětiny Slunce, načež se úkaz přehoupne do druhé poloviny: Okrouhlý obrys zemského průvodce bude z naší hvězdy pomalu ustupovat směrem k jejímu levému hornímu okraji a ve 13:36 nebeské představení skončí.

Kdy příště?

Dalšího slunečního zatmění, opět částečného, se u nás dočkáme již 25. října 2022, kdy Měsíc zakryje Slunce téměř z poloviny. Okouzlující úplný úkaz se však bude našim zeměpisným šířkám ještě dlouho vyhýbat, konkrétně do 7. října 2135. Časově, ale i geograficky nejpřístupnější úplné zatmění se tak odehraje 12. srpna 2026 ve Španělsku.

Jak si bezpečně užít zatmění Slunce?

Chcete-li si zatmění Slunce opravdu užít, neobejdete se bez pomůcek, které dostatečně a bezpečně utlumí jeho jas. Platí to pro pozorování jak pouhýma očima, tak dalekohledem. V prvním případě nabízejí ideální řešení speciál­ní brýle, jež zakoupíte na hvězdárnách a planetáriích nebo v prodejnách s astronomickou optikou. Eventuálně můžete použít i stínicí skla č. 13 či 14, která se používají do svářečských kukel a seženete je za pár desítek korun. 

Při pozorování dalekohledem musíte být ještě obezřetnější, neboť přístroj účinně soustředí světlo i teplo do jednoho bodu, podobně jako lupa. Nikdy se skrz něj proto nedívejte do Slunce přímo – riskovali byste vážné poškození zraku! Také v uvedeném případě je nejlepší spolehnout se na vhodné filtry, které se umisťují před objektiv. Neimprovizujte, ale vždy si kupte certifikovaný filtr: Má podobu pokovené fólie a ve formátu A4 jej prodávají obchody s astronomickým vybavením zhruba za 600 Kč. Nebo použijte metodu tzv. projekce, kdy si obraz Slunce promítnete skrz dalekohled na bílé stínítko. Jen je pro něj potřeba najít vhodnou vzdálenost od okuláru a poté přístroj zaostřit. Mějte také na paměti, že se zejména plastové i skleněné části okuláru mohou vlivem procházejícího světla intenzivně zahřívat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907