Do horka se tmavá nehodí: Vážky „převlékají kabáty“ podle teploty

15.03.2021 - Zuzana Teličková

Zoology zaujala variabilita zbarvení na křídlech vážek a rozhodli se zjistit, zda v této otázce panuje nějaká zákonitost.

<p><strong>Vážka druhu <em>Pachydiplax longipennis</em>, jemuž se v angličtině říká Blue Dasher, což se dá přeložit jako „modrý švihák“.</strong> <em>(zdroj: Shutterstock)</em></p>

Vážka druhu Pachydiplax longipennis, jemuž se v angličtině říká Blue Dasher, což se dá přeložit jako „modrý švihák“. (zdroj: Shutterstock)


Reklama

Michael Moore a Ryan Martin z Case Western Reserve University v americkém Clevelandu podrobili podrobnému zkoumání zhruba 600 fotografií vážek druhu Pachydiplax longipennis, které byly pořízeny jednak na západě USA a rovněž ve zhruba 3 000 kilometrů vzdáleném severovýchodním Ohiu. Díky trpělivému srovnávání odstínů křídel a enviromentálních a klimatických údajů zjistili, že samečci vážek z teplejších oblastí mají mnohem méně probarvená křídla než jejich protějšky žijící v chladnějším podnebí. Delší dobu ovšem neměli představu, proč tomu tak je. 

K obratu došlo, když Moore spolu se studentkou Cassandrou Lisovou sledovali na výzkumné farmě v Ohiu samečky vážek, kteří soupeřili o teritorium kolem tamního rybníčku. V sérii pokusů, při nichž si označili jednotlivé vážky podle velikosti a zabarvení křídel, zjistili, že tmavší zbarvení křídel je výhodou v chladnějších jasných dnech. Samečci se díky tomu rychleji zahřáli na slunci a jejich svaly byly lépe připraveny na souboje při ochraně teritoria nebo při potyčkách o samičky. Jenže když bylo moc horko, obrátil se přínos tmavších křídel v nevýhodu.

TIP: Chrastění ďáblových jehel: Vážky jsou skvělými lovci s dokonalým zrakem

„Další testy prokázaly, že při vyšších teplotách způsobila tmavší křídla přehřátí svých majitelů, kteří poté naopak byli neschopní efektivně se postavit svým soupeřům,“ vysvětlil Moore. Zdá se tedy, že z tohoto důvodu se u samečkův nejteplejších částech USA vyvinula méně probarvená křídla. Dvojice zoologů dále zvažuje, zda podobný princip obecně platí i u jiných živočišných druhů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907