Do oteplující se Arktidy pronikají bobři a dramaticky mění tamní krajinu

07.01.2023 - Stanislav Mihulka

Exploze populací bobrů na Aljašce vede ke zvyšování biodiverzity, urychluje ale také oteplování místní tundry


Reklama

Arktická tundra se ohřívá rychleji než většina planety. Podél řek a potoků roste stále více dřevin, čímž vznikají ideální stanoviště pro bobry. A bobři neváhají. Na Aljašce dochází k explozi bobřích populací a výsledky jsou vidět i na satelitních snímcích.

Bobří invaze na Aljašce

Jak bobři pronikají do aljašské krajiny, dělají tam to, co umějí nejlépe –ohryzávají stromy a keře a z pokáceného dřeva si staví své přehrady. Voda rychle tekoucích toků se rozlévá do mělkých a často rozsáhlých jezer, v nichž si bobři náramně lebedí.

Není mnoho jiných druhů živočichů, jejichž aktivity by zanechávaly stopy viditelné z vesmíru. Patří k nim samozřejmě lidé, ale shodou okolností lidé obvykle nemohou dělat na Aljašce to, co tam teď provádějí bobři,komentuje pro Business Insider situaci ekolog Ken Tape z Aljašské univerzity ve Fairbanks. Výsledky zjištění Tapeova týmu nedávno publikoval časopis Scientific Reports.

Když Tape s kolegy studovali letecké snímky aljašské tundry z padesátých let nenarazili na nich na žádné stopy přítomnosti bobrů. První známky aktivity bobrů objevili na snímcích z osmdesátých let. Bobrům se tam teď daří stále lépe. Mezi snímky z prvního a druhého desetiletí 21. století se počet bobřích jezer zdvojnásobil.

Satelitní snímky mapující bobří přehrady na Sewardově poloostrově na Aljašce. (foto: Scientific Reports, CC0)

Pokud jde o aljašskou přírodu, bobří jezera na ní mají příznivý a zároveň i nepříznivý vliv. Zvyšují pestrost krajiny a nabízejí organismům nový typ prostředí, což vede ke zvyšování místní biodiverzity. Problém je v tom že zároveň urychlují oteplování arktické tundry. Bobří jezera totiž pojmou mnohem více tepla, než původní rychle tekoucí a nevelké toky.

TIP: Záhada paleontologie: Proč najednou v Americe zmizeli obrovští bobři?

Tape a jeho kolegové očekávají, že se oblasti s bobřími jezery začnou podobat boreálnímu lesu a budou připomínat spíše tajgu než typickou tundru. Velké plochy stojatých vod přilákají různé druhy vodních ptáků i ryb, které se dříve v této krajině prakticky nevyskytovaly. Zároveň ale v oblasti rychle roztává doposud trvale zmrzlá půda, permafrost, přičemž dochází k uvolňování skleníkových plynů do atmosféry.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907