Jak se bránit chřipce: Pro imunitu do sauny

12.10.2020 - redakce 100+1

Sauna je jediným místem na světě, kde zvládneme teplotu dosahující až sta stupňů. V historii i v současnosti měla a má mnoho podob a na našem území ji Slované běžně využívali už v 10. století

<p>Organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin.</p>

Organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin.


Reklama

Úvodem několik čísel: V sauně roste teplota našeho těla s každou minutou o desetinu stupně, až k 38 °C. Během kúry vypotíme celkem půl litru tekutin, na kůži zůstanou dva gramy soli, a jestliže nám srdce normálně tluče s frekvencí 77 tepů za minutu, na konci saunování už je to 122 úderů.

Krok za krokem

Před vstupem do potírny je vhodné se důkladně osprchovat, umýt mýdlem a osušit. V samotné vyhřáté místnosti se pak můžete zabalit do ručníku či prostěradla, ale nejlepší je zůstat úplně nahý. „Pod každou textilií se totiž pot hromadí a citlivou pokožku může podráždit,“ vysvětluje lékař a nestor saunování v České republice Antonín Mikolášek.

V potírně byste měli strávit maximálně osm až dvanáct minut (děti asi pět), přičemž i takto krátká doba stačí k vyvolání všech potřebných procesů v těle. Pot však slouží pouze k ochlazování a tvrzení, že se v něm rovněž vyplavují nežádoucí toxiny, se nezakládá na pravdě. Celou proceduru obvykle uzavírá studená sprcha, případně bazének s ledovou vodou.

Odolnější vůči chřipce

„V sauně se naše tělesná teplota zvýší na třicet osm stupňů, a v tu chvíli se uvede do chodu celý imunitní a kardiovaskulární systém. Sauna tedy simuluje působení horečky,“ popisuje Antonín Mikolášek. Organismus si totiž zvýšení teploty vysvětlí tím, že se do těla dostala infekce, a začne produkovat bílé krvinky, které by si s ní měly poradit. Výrazně se tak posiluje imunita, a pravidelní návštěvníci sauny proto trpí virózami a chřipkami výrazně méně než ostatní.

TIP: Zákeřní útočníci z mikrosvěta: Chřipka, angína, nebo prostě nachlazení?

„Zmíněná hladina se udrží asi šest dnů a poté se musí obnovit. Proto mají Finové – aniž by tušili, že jde o záležitost imunoglobulinů – sobotu vyhrazenou pro saunu,“ dodává Mikolášek. Zajímavé je, že náš organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin. Příznivé účinky sauny tak může pocítit nejen tělo, ale i duše.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907