Jak se bránit chřipce: Pro imunitu do sauny

12.10.2020 - redakce 100+1

Sauna je jediným místem na světě, kde zvládneme teplotu dosahující až sta stupňů. V historii i v současnosti měla a má mnoho podob a na našem území ji Slované běžně využívali už v 10. století

<p>Organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin.</p>

Organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin.


Reklama

Úvodem několik čísel: V sauně roste teplota našeho těla s každou minutou o desetinu stupně, až k 38 °C. Během kúry vypotíme celkem půl litru tekutin, na kůži zůstanou dva gramy soli, a jestliže nám srdce normálně tluče s frekvencí 77 tepů za minutu, na konci saunování už je to 122 úderů.

Krok za krokem

Před vstupem do potírny je vhodné se důkladně osprchovat, umýt mýdlem a osušit. V samotné vyhřáté místnosti se pak můžete zabalit do ručníku či prostěradla, ale nejlepší je zůstat úplně nahý. „Pod každou textilií se totiž pot hromadí a citlivou pokožku může podráždit,“ vysvětluje lékař a nestor saunování v České republice Antonín Mikolášek.

V potírně byste měli strávit maximálně osm až dvanáct minut (děti asi pět), přičemž i takto krátká doba stačí k vyvolání všech potřebných procesů v těle. Pot však slouží pouze k ochlazování a tvrzení, že se v něm rovněž vyplavují nežádoucí toxiny, se nezakládá na pravdě. Celou proceduru obvykle uzavírá studená sprcha, případně bazének s ledovou vodou.

Odolnější vůči chřipce

„V sauně se naše tělesná teplota zvýší na třicet osm stupňů, a v tu chvíli se uvede do chodu celý imunitní a kardiovaskulární systém. Sauna tedy simuluje působení horečky,“ popisuje Antonín Mikolášek. Organismus si totiž zvýšení teploty vysvětlí tím, že se do těla dostala infekce, a začne produkovat bílé krvinky, které by si s ní měly poradit. Výrazně se tak posiluje imunita, a pravidelní návštěvníci sauny proto trpí virózami a chřipkami výrazně méně než ostatní.

TIP: Zákeřní útočníci z mikrosvěta: Chřipka, angína, nebo prostě nachlazení?

„Zmíněná hladina se udrží asi šest dnů a poté se musí obnovit. Proto mají Finové – aniž by tušili, že jde o záležitost imunoglobulinů – sobotu vyhrazenou pro saunu,“ dodává Mikolášek. Zajímavé je, že náš organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin. Příznivé účinky sauny tak může pocítit nejen tělo, ale i duše.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907