Do severních států USA pronikají z Kanady hybridní superprasata

Kříženci divokých a domácích prasat z kanadských farem straší americké ochránce přírody i úřady

26.02.2023 - Stanislav MihulkaProblémy s divokými prasaty nejsou ve Spojených státech ničím novým. Prasata jsou na amerických kontinentech invazním druhem – připlavila se přes Atlantik v první polovině 16. století s evropskými dobyvateli a od té doby se šíří na území Severní Ameriky. Do Jižní Ameriky se divoká prasata dostala až začátkem 20. století.

Divoká prasata jsou velmi inteligentní, zároveň jde ale o nenasytné všežravce, kteří sežerou téměř vše, co je poživatelné, devastují široké okolí a přenášejí řadu nemocí. Lidé je využívají jako hospodářská zvířata i lovnou zvěř, platí za to ale nemalou cenu. Divokých prasat žije na území Spojených států okolo šesti milionů a ročně způsobí škody v odhadované výši 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 55 miliard korun).

Invaze z Kanady

Teď to vypadá, že účet za divoká prasata v USA ještě vzroste. Do severních států USA pronikají z Kanady superprasata, která představují opravdovou hrozbu. Jde o křížence divokých prasat s prasaty domácími. Původně je vytvořili kanadští farmáři, kteří chtěli velká, odolná a životaschopná prasata pro své chovy v nevlídných podmínkách Kanady.

Farmáři byli v křížení úspěšní. Bohužel až příliš. Vznikla velmi odolná a přizpůsobivá superprasata, která se záhy dostala do přírody. Když došlo k poklesu výkupních cen, mnozí chovatelé vypouštěli svá prasata do okolí. Superprasata mohou přežívat a množit se i v tak chladných oblastech, že by tam klasická prasata domácí neměla šanci. 

TIP: Invaze velkých hlodavců: Nutrie říční dobývají Kalifornii

Divoká prasata jsou jedním z nejhorších invazních druhů planety,uvedl pro Guardian šéf projektu Canadian Wild Pig Research Project Ryan Brook ze Saskatchewanské univerzity. „Jde o úžasně inteligentní a téměř nepolapitelná zvířata. Pokud se dostanou do úzkých, například kvůli lovu, umí zmizet v hlubokých hvozdech nebo pustých močálech a přejít k nočnímu stylu života.“


Další články v sekci