Dobíjecí stanice v Utrechtu umožňuje nabíjení ze slunce ve dne i v noci
Společnost Tesla dodává své solární systémy a zařízení pro ukládání solární energie nejen své vlastní síti Superchargerů, ale jejich výrobky využívají i provozovatelé ostatních nabíjecích stanic, kteří tak umožňují využívat technologie společnosti Tesla vozům, které nejsou z dílny této automobilky.

Jak informuje portál TeslaFan.cz, jeden takový systém byl nedávno nainstalován i v Nizozemsku, kde byl na dobíjecí stanici připojen Tesla Powerpack a zároveň byly přidány solární panely. Díky této inovaci mohou místní majitelé elektromobilu využívat sluneční energie pro své vozy jak ve dne, tak i v noci.

Nová nabíjecí stanice je součástí projektu Smart Solar Charging společnosti LomXnet a několika dalších partnerů, kteří poskytli své finance pro výstavbu této supermoderní dobíjecí stanice v Utrechtu. Ta je vybavena dvaceti nabíjecími místy, solárním systémem tvořeným 200 panely a Tesla Powerpackem 400 kW/800 kWh.

Ve dne v noci

Stanice je schopna poskytovat vozům energii jak ve dne, tak i během noci a to právě díky Powerpacku, do kterého je ukládána přebytečná energie získaná během dne. Aby stanice co nejlépe demonstrovala svůj potenciál, pozvala 20 elektrických vozů společnosti Renault, které všechny najednou nabíjela ve večerních hodinách z uložené energie.

Na video z celé instalace solárních panelů a akumulátorových zařízení se můžete podívat v tomto videu:

Projekt přinášející pohodu řidičům i životnímu prostředí

Stanice je součástí již deset let probíhajícího projektu jménem Smart Solar Charging, který prozatím vedl k výstavbě celé řady dobíjecích stanic a také instalaci více jak 6 tisíc solárních panelů na dvaceti různých střechách.

Podle výzkumů mají tyto projekty velmi pozitivní dopad a to nejen z ekonomického hlediska, ale zároveň je balzámem na psychiku řidičů. Těm se prý řídí mnohem lépe, když ví, že je jejich vůz poháněn elektrickou energií získanou z obnovitelných zdrojů, jako je právě sluneční, větrná či vodní energie. Zároveň tento způsob získávání elektrické energii výrazně přispívá k ochraně životního prostředí.

Sama Tesla počítá s tím, že do budoucna bude solárními panely osazovat stále větší počet jejích vlastních dobíjecích stanic, k čemuž přispěje i nová technologie Superchargeru V3, jejíž instalace by měla být zahájena během tohoto léta.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu TeslaFan.cz - magazínu pro fanoušky vozů Tesla.


Další články v sekci