Dobrá zpráva: Globální závislost na fosilních palivech skončí do 10 až 20 let

19.04.2016 - Stanislav Mihulka

Studie z anglického Sussexu naznačuje, že blížíme k bodu velké energetické změny. Globální závislost na fosilních palivech má skončit v příštích 10 až 20 letech


Reklama

Představa nezávislosti na fosilních palivech v příští dekádě se může jevit jako přehnaně optimistická. Profesor Benjamin Sovacool z univerzity v Sussexu si to ale nemyslí. Revoluce v energetice je podle něj mnohem blíž, než si jsme ochotni připustit. Nová studie naznačuje, že naše závislost na fosilních palivech skončí do deseti až dvaceti let.

Jsme na prahu energetická revoluce?

Přechod od spalování dřeva k uhlí trval v Evropě přibližně 160 let. Velký skok ale podle profesora Sovacoola vždy doprovázejí menší, dílčí změny, které se sejdou v jednom okamžiku. Právě takové změny se podle něj již dějí. Pokud se potvrdí jeho závěry, blížíme se bodu další velké energetické změny.

Nestane se to ale jen tak, samo od sebe. Přechod na zelenější energetiku bude podle odborníků vyžadovat výrazné posuny v technologiích, politických regulacích, cenové politice a také v chování zákazníků.

TIP: Budeme namísto fosilních paliv spalovat kovy?

Příklady ze světa dávají profesoru Sovacoolovi částečně za pravdu – kanadské Ontario snížilo svou závislost na uhlí z 25 % na nulu během pouhých 11 let. Produkce elektrické energie z jádra představovala ve Francii v 70. letech pouhá 4 procenta z celkové produkce - dnes je to 75 procent.

Skotsko produkuje 57 procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů, Kostarika dokonce 99 %. Švédsko je na dobré cestě stát se první zemí zcela nezávislou na fosilních palivech. Podle agentury International Energy Agency (IEA) bude v roce 2020 více než čtvrtina světa poháněna energií z obnovitelných zdrojů. Otázkou je, zda k tomu bude i dostatek politické vůle.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Society of Petroleum Engineers / RICE

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlaté šperky pocházejí z hrobů od trojlodní baziliky na Mikulčickém hradišti a patří k nejkrásnějším výrobkům z dílen velkomoravských šperkařů. Zleva: hrozníčkové náušnice (2,6 cm); sloupečková náušnice s granulovaným sloupkem (2,6 cm); košíčková náušnice spletená z filigránního drátku (asi 3,5 cm); dvouplášťové gombíky (2,6 cm). 

Historie

Sluneční erupce 29. listopadu 2020 je patrná v levé části snímku

Věda

McCandless na Aljašce pořídil řadu snímků, mnoho z nich na samospoušť. Tato póza před autobusem 142 je zřejmě nejznámější.

Zajímavosti
Věda
Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907