Problémy s placentou ohrožují nenarozené děti i novorozence. Pomohou granátová jablka?
Množství nenarozených dětí bývá v děloze vystaveno potenciálně nebezpečnému stavu, takzvané růstové restrikci plodu. Příčiny této poruchy mohou být různé, ale nejčastěji jde o problémy ve fungování placenty, která zajišťuje pro plod kyslík a živiny. Plody a novorozenci s růstovou restrikcí plodu jsou oproti ostatním více nemocní a častěji umírají.
Podle nového výzkumu amerických vědců a lékařů by zajímavou prevencí růstové restrikce plodu mohlo být pití šťávy z granátových jablek. Granátová jablka jsou totiž významným zdrojem polyfenolů, čili antioxidantů, jejichž molekuly proniknou až do mozku. A již dříve vyšlo najevo, že šťáva granátových jablek chrání mozek pokusných zvířat před neurodegenerativními chorobami.
TIP: Placenta na čipu pomůže lépe pochopit těhotenství
Výzkumu se zúčastnilo celkem 78 těhotných žen, u nichž byla během těhotenství diagnostikována růstová restrikce plodu. Polovina z těchto žen dostávala pít asi čtvrtlitr šťávy z granátových jablek denně, zatímco druhá polovina pila placebo podobné barvy a chuti. První výsledky ukazují, že granátová jablka pomáhají chránit mozek novorozenců před působením růstové restrikce plodu. V současnosti již probíhá další kolo výzkumu s větším počtem těhotných žen.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)