Dobré zprávy: Žáby začínají vzdorovat vražedné infekci

06.10.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Žáby rodu <em>Diasporus</em> přežívají v oblastech těžce zasažených infekcí.</p>

Žáby rodu Diasporus přežívají v oblastech těžce zasažených infekcí.


Reklama

Asi před dvaceti lety jsme přišli na to, že žáby na mnoha místech světa decimuje děsivá houbová infekce. Chytridiomykóza, jejímž původcem je primitivní mikroskopická houba Batrachochytrium dendrobatidis, napadá kůži obojživelníků, proniká do těla a často vede k úhynu většiny žab v širokém okolí.

Odborníci se obávali, že by chytridiomykóza mohla vést až k vymření mnoha druhů žab, a že by na mnoha místech mohla zůstat příroda zcela bez těchto roztomilých obojživelníků. Podle řady badatelů a ochránců přírody jde o nejhorší infekční onemocnění, které jsme kdy zaznamenali mezi obratlovci.

TIP: Evoluční překvapení: Žáby se stávají odolnými vůči pesticidům

Nedávný výzkum ale ukazuje, že žáby neprodají svoji kůži lacino. Vědci sledovali žáby v oblasti El Copé, ve středoamerické Panamě. Kolem roku 2004 tam chytridiomykóza vyvraždila asi polovinu druhů žab, které tam žily. Druhá polovina druhů ale přežila. Jejich populace se stabilizovaly a dnes nejeví známky toho, že by měly v dohledné době vymřít. Podle odborníků se žáby díky rychlým evolučním změnám postupně stávají rezistentními vůči této děsivé chorobě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907