Dokáže meditace zlepšit náš vztah k ostatním lidem?

03.03.2018 - Stanislav Mihulka

Lidé věří, že meditace zlepšuje vztah k druhým lidem. Jak je to ale doopravdy?

<p>Jak přínosná je ve skutečnosti meditace?</p>

Jak přínosná je ve skutečnosti meditace?


Reklama

Lidé věnující se meditaci obvykle věří, že se tím zlepší jejich vztah k ostatním. Zjednodušeně řečeno, že se stanou soucitnějšími a vstřícnějšími lidmi. Je tomu ale skutečně tak?

Na tuhle otázku si posvítili vědci z Velké Británie, Nového Zélandu a Nizozemí. Vypracovali metaanalýzu, tedy studii studií, která zhodnotila výsledky více než 20 předcházejících výzkumů vlivu různých typů meditací na chování lidí.

TIP: Nejen duševní pohoda: Meditace a cvičení působí i na naši DNA

Výzkumníci nakonec dospěli k závěru, že studie zkoumající dopady meditací přinášejí poněkud rozporuplné výsledky. Navíc jsou prý často spojeny s problematickou metodikou, kvůli které je pak výzkum nevěrohodný. Celkově se prý rozhodně nedá říct, že by po meditaci byli lidé méně agresivní, méně předpojatí nebo více soucitní. Neznamená to, že by meditace byly úplně zbytečné, očekávaní kolem jejich účinků na lidské chování jsou ale často přehnaná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Coventry University, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907