Biologové James Nieh a Daren Eiri z University of California zjistili, že malá dávka běžně používaného pesticidu dělá ze včel vybíravé opylovače
Američtí biologové se zaměřili na látku zvanou imidakloprid, o níž se ví, že ovlivňuje schopnost učení a paměť u včel. Nieh a Eiri zjistili, že když včely zkonzumují byť jen malé množství imidaklopridu, odmítají pak opylovat rostliny s méně sladkým nektarem, který jim dříve chutnal a který také představoval důležitou součást výživy pro celou kolonii. „Za normálních okolností včely svým tancem předávají ostatním obyvatelkám úlu informace o zdroji potravy. Včely, které létají na rostliny ošetřené pesticidem, však tančí méně,“ dodává Eiri.
TIP: Včely stále záhadné: Co se děje ve včelím úlu
Problémy způsobené imidaklopridem by mohly dramatickým způsobem snížit množství zdrojů potravy a tím ohrozit zdravý vývoj v koloniích. Včelstva se již dlouhou dobu potýkají se syndromem kolapsu včelstev, kvůli němuž přišli včelaři v Severní Americe a Evropě o celou třetinu včelí populace. Zdá se, že imidakloprid nebyl v některých zemích Evropy zakázán nadarmo. Nyní jsou jeho účinky ostře sledovány i ve Spojených státech, které se možná brzy stanou další zemí, kde se tento pesticid nebude smět používat.
časopis Příroda
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)