První Afroameričan vyznamenaný Námořním křížem za chrabrost

17.10.2016 - Marek Brzkovský

Doris Miller v době útoku na Pearl Harbor pral prádlo, pohotově ale přiskočil k protiletadlovému kulometu a začal okamžitě pálit

Doris Miller -<p>Statečného činu Dorise Millera si všimla i americká válečná propaganda</p>
Doris Miller -

Statečného činu Dorise Millera si všimla i americká válečná propaganda


Reklama

Když Spojené státy vstupovaly do druhé světové války, panovala v jejich ozbrojených silách stále striktní rasová segregace. Bariéry pomohly bořit mimo jiné hrdinské činy vojáků tmavé pleti, jako tomu bylo například v případě Dorise Millera (1919–1943). K americkému námořnictvu se přidal v roce 1939 a sloužil jako Mess Attendant (člen posádky zajišťující úklid, stravu a další záležitosti běžného provozu) na bitevní lodi West Virginia.

Útok na Pearl Harbor zastihl Millera při sběru špinavého prádla. Mladý námořník projevil neobyčejnou pohotovost, když vyběhl na palubu a okamžitě se zapojil do obrany. Dostal rozkaz pomoci dvěma důstojníkům s obsluhou protiletadlových kulometů. S ohledem na jeho nezkušenost se očekávalo, že bude pouze podávat munici. Miller si ale k úžasu obou nadřízených sám zprovoznil kulomet a začal pálit na útočící letadla. Sám to později komentoval slovy:

„Nebylo to těžké. Prostě jsem zamířil, stiskl spoušť a začal střílet. Díval jsem se, jak to dělají ostatní. Střílel jsem okolo patnácti minut. Myslím, že jsem jedno z těch japonských letadel dostal.“ Ačkoliv se Miller domníval, že minimálně jeden letoun se mu podařilo sestřelit, propaganda mu připsala čtyři sestřely. Dnes se historikové domnívají, že zřejmě netrefil nic.

Po bitvě se zvěst o jeho statečnosti brzy roznesla a chopily se jí organizace bojující za práva Afroameričanů v USA i oficiální americká propaganda. Na jaře 1942 byl Doris Miller jako první Afroameričan v US NAVY vyznamenán Námořním křížem za chrabrost v boji. I nadále sloužil u námořnictva, avšak kariéru Dorise „Dorrie“ Millera ukončilo 20. listopadu torpédo japonské ponorky I-175, které potopilo eskortní letadlovou loď Liscombe Bay, na které sloužil. 

  • Zdroj textu:

    Bitvy Pearl Harbor

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907